• Erasmus+ Zrealizowane zadania

      • LITWA maj 2017

        W dniach 14 – 19 maja 2017 r. delegacja ze Szkoły Podstawowej w Kraczkowej odbyła podróż na Litwę, do miejscowości Utena, by uczestniczyć w ostatnim już spotkaniu szkół realizujących program Erasmus+.

        Wzięli w niej udział uczniowie: Aleksandra Cukierda z klasy 5a, Alicja Skop i Jakub Zając z klasy 6 oraz gimnazjalistki Magdalena Gargała i Aleksandra Pilecka z klasy Ib. Opiekunami były Pani Dyrektor Joanna Ząbek    i Pani Iwona Nycz. Przed wyjazdem na Litwę, nasi uczniowie i ich rodziny nawiązali kontakt drogą elektroniczną z goszczącymi rodzinami litewskimi.

        Wycieczkę rozpoczęliśmy w dniu 13 maja. Uczestnicy wyjazdu spotkali się z opiekunami na lotnisku w Jasionce, skąd udali się samolotem do Warszawy,  następnie do Wilna, a stamtąd odbyli podróż autobusem do Uteny, gdzie po południu powitały ich rodziny litewskie.

        W poniedziałek odbyła się ceremonia powitalna w Domu Kultury w Utenie. Uczniowie przywitali gości tradycyjnymi litewskimi piosenkami oraz bochenkiem chleba. Po tej uroczystości wszyscy udali się do szkoły w Utenie, gdzie uczniowie mieli okazję poznać swoich rówieśników, a nauczyciele zapoznali się z litewskim systemem edukacji oraz zwiedzili budynek szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali prezenty dla mieszkańców Domu Opieki. Po południu wszystkie delegacje wzięły udział w prezentacji filmów oraz plakatów związanych z tematem wyjazdu – solidarnością. Nasi uczniowie wykonali plakat przedstawiający pracę naszej szkoły w zakresie pomagania innym oraz zaprosili do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego działalność Szkolnego Koła „Caritas”.  Następnie wszyscy uczestnicy spotkania projektowego mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków z Uteny.

        We wtorek zorganizowano całodniową wycieczkę do Wilna. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta wraz z naszymi przyjaciółmi ze szkół partnerskich. W stolicy Litwy mieliśmy również okazję odwiedzić siedzibę organizacji charytatywnej Maltańczyków, gdzie zapoznaliśmy się z pracą wolontariuszy na rzecz potrzebujących.

        W środę zostaliśmy oficjalnie powitani przez burmistrza Uteny, który przybliżył nam historię tego pięknego miasta oraz wręczył każdej z delegacji prezent – wygrawerowaną tabliczkę upamiętniająca wizytę. Po spotkaniu udaliśmy się na spacer po mieście, m.in. do lokalnego muzeum, kościoła oraz do schroniska dla zwierząt. Wieczorem, wraz z rodzinami goszczącymi oraz nauczycielami ze szkoły litewskiej, wzięliśmy udział w ceremonii podsumowującej nasz projekt Erasmus+ „Pozwólmy dzieciom działać, a świat będzie zielony". Ceremonia odbyła się w Domu Kultury w Utenie. Występowała w niej cała społeczność szkoły goszczącej. Uczniowie litewscy zaprezentowali nie tylko swoje narodowe tańce i piosenki, ale również tańce  i piosenki pozostałych krajów partnerskich. Oglądając wspaniały występ litewskich uczniów mogliśmy ponownie przeżyć wspaniałe chwile spędzone nad pracą nad poszczególnymi zagadnieniami projektu.

        W czwartek zaczęliśmy dzień od wizyty w miasteczku Ignalina, gdzie nauczyliśmy się piec tradycyjne ciasto litewskie Sakotis. Nasi uczniowie wraz z rówieśnikami z innych krajów upiekli ciasto dla osób starszych z Domu Opieki. Później udaliśmy się do Parku Narodowego Aukštaitija . Weszliśmy na wzgórze Ladakalnis, z którego podziwialiśmy piękny widok roztaczający się na sześć jezior. Następnym punktem naszego programu była wizyta w Muzeum Pszczelarstwa, gdzie oglądaliśmy ule oraz różne przedmioty związane z pszczelarstwem i jego historią. Tam też bawiliśmy się pikniku. Potem udaliśmy się do miejscowości Leliūnai, gdzie odwiedziliśmy Dom Opieki nad osobami starszymi.  Uczniowie wszystkich delegacji wręczyli mieszkańcom wykonane przez siebie prezenty oraz przedstawili krótkie show. Nasi uczniowie, ubrani w tradycyjne ludowe stroje, zaprezentowali wiązankę tradycyjnych piosenek z różnych regionów Polski wraz z tańcem. Na twarzach wielu osób starszych pojawił się uśmiech.  Tego dnia wieczorem na zakończenie wizyty w Utenie uczniowie szkół partnerskich i uczniowie litewscy, ich rodzice i nauczyciele wzięli udział w kolacji pożegnalnej.

        W piątek nad ranem udaliśmy się na lotnisko do Wilna, skąd wyruszyliśmy w podróż do domu.

        GALERIA >>>


         

        Projekt

        „For the Wold going green: let the children act”

        realizowany przez Zespół Szkół w Kraczkowej

         

        1.09.2015 - 31.08.2017

         

        POLSKA    3 - 7 KWIETNIA 2017

        TEMAT:     ZDROWA ŻYWNOŚĆ

         

        POPOŁUDNIE Z TVP3 RZESZÓW: 4.04.2017

        Piszą o nas:         Kuratorium Oświaty Rzeszów >>>

           Łańcut Gada  >>>

          3 KWIETNIA 2017 - DZIEŃ 1

            W poniedziałek 3 kwietnia o godzinie 9 oficjalnie powitaliśmy w murach naszej szkoły przedstawicieli szkół z Francji, Hiszpanii, Litwy, Włoch i Grecji. Gości przywitała Pani Dyrektor Joanna Ząbek oraz młodzież, która uroczyście przyjęła zagranicznych uczniów i nauczycieli do szkolnej społeczności i zaprezentowała krótki program.

        GALERIA >>>

          Na tę okoliczność do naszej szkoły przybyli również m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Dyrektor Centrum Oświaty Gminy Łańcut  Aleksandra Rosół, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Ks. Proboszcz Mieczysław Bizior, radni Gminy Łańcut, Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej i Dyrektor Publicznego Przedszkola w Kraczkowej, Sołtys Kraczkowej, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącym.
        Po uroczystości powitania goście odwiedzili kraczkowskich uczniów w klasach, zwiedzili szkołę, wzięli udział w degustacji i kiermaszu zdrowej żywności.  Następnie obejrzeli prezentacje przedstawiające przygotowywanie przez poszczególne delegacje  wybranej potrawy oraz krótkie informacje na temat zdrowego odżywiania. Na zakończenie tej części delegacje otrzymały pamiątkowe książki kucharskie zawierające przepisy prezentowanych przez dzieci potraw. Po obiedzie natomiast odbyły się warsztaty kulinarne przeprowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraczkowej, w czasie których uczniowie   zagranicznych szkół robili pierogi. Okazało się, że przygoda w kuchni była okazją do wspaniałej zabawy, w którą zaangażowali się również opiekunowie. Wszyscy chętnie degustowali  wykonaną potrawę i zachwycali się jej smakiem.

         

          4 KWIETNIA 2017 - DZIEŃ 2

               O godzinie 9 goście i uczniowie Zespołu Szkół obejrzeli przedstawienie zatytułowane „Czerwony Kapturek” poświęcone promocji zdrowej żywności i aktywnego trybu życia. Następnie udali się do kościoła parafialnego, by tam obejrzeć pamiątki po Ojcu Świętym Janie Pawle II. Dzieci natomiast uczestniczyły wraz ze swoimi polskimi przyjaciółmi w zajęciach lekcyjnych. Po obiedzie delegacje udały się do Łańcuta, gdzie zwiedzili Muzeum Zamek i Powozownię oraz odbyli wizytę w Urzędzie Gminy i spotkali się z Wójtem Zbigniewem Łozą.
         

        GALERIA >>>

        5 KWIETNIA 2017 - DZIEŃ 3

         Wycieczka do Krakowa i Wieliczki.

        GALERIA >>>

               Wczesnym rankiem, około godz. 5.30, dzieci ze szkół partnerskich wraz z kolegami z Polski i opiekunami wyruszyli w trasę. Wizytę w Krakowie rozpoczęto od zrobienia pamiątkowego zdjęcia obok stojącego nad Wisłą smoka wawelskiego, który zionie ogniem co 15 minut. Następnie wszyscy udali się na wzgórze Wawel, by zwiedzić Zamek królewski, Katedrę. Podziwiali wnętrza, arrasy, zbroje, przedmioty codziennego użytku. 
        Później wycieczka udała się w kierunku Rynku. Tam turyści zwiedzili kościół Mariacki i zrobili zakupy w Sukiennicach. Po chwili wytchnienia pojechali do Wieliczki, gdzie zjedli obiad. Serwowano tradycyjne polskie potrawy, m.in. żurek. Następnie przez około 3 godz. spacerowali podziemnymi korytarzami kopalni soli, podziwiali Kaplicę św. Kingi. Robili zdjęcia i kupowali pamiątki.
        Do Kraczkowej wrócili dość późno trochę zmęczeni, ale zadowoleni, tym bardziej że piękna pogoda sprzyjała podróży.

         

          6 KWIETNIA 2017 - DZIEŃ 4

        GALERIA >>>

        Tego dnia nauczycielki zerówki, Dorota Skomra – Bem i Katarzyna Kunysz, zorganizowały warsztaty plastyczne dla dzieci z obcych krajów oraz dla uczniów naszej szkoły, którzy gościli kolegów z Zagranicy w swoich domach. Chętnie wykonywali ozdoby świąteczne, m.in. pisanki, koszyczki. Sprawiło im to wiele radości. Nauczyciele w tym czasie udali się na spotkanie projektowe, na którym omawiano plan kolejnej wizyty na Litwie.
        Po krótkiej przerwie goście wyjechali do gospodarstwa agroturystycznego w Pstrągowej. Tam dzieci zapoznały się ze sposobem wypiekania chleba i same miały okazję wyrabiać małe bochenki. Później mogły popróbować jazdy  konnej.
        Wieczorem zaproszono wszystkich gości, uczniów i ich rodziców  oraz nauczycieli na pożegnalną kolację do restauracji „Pod Strzechą” w Kraczkowej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, choć nie obyło się bez łez z powodu rozstania następnego dnia.

         


        SYCYLIA listopad 2016

        W dniach 13 – 18 listopada 2016 r. delegacja ze Szkoły Podstawowej z Kraczkowej odbyła podróż na Sycylię, do miasteczka Terrasini, by uczestniczyć w spotkaniu szkół realizujących program Erasmus+. Wzięli w niej udział uczniowie: Oliwia Janowska z klasy 4, Aleksandra Cukierda  z klasy 5a oraz szóstoklasiści Aleksandra Kryńska i Kamil Kuźniar. Opiekę nad nimi sprawowali Pani Dyrektor Joanna Ząbek i Pani Iwona Nycz. Towarzyszył im również Wójt Gminy Łańcut- Pan Zbigniew Łoza. Jeszcze przed wyjazdem nasi uczniowie i ich rodziny nawiązali kontakty drogą elektroniczną z rodzinami włoskimi.

        Wycieczkę rozpoczęliśmy w dniu 13 listopada. Wcześnie rano wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Warszawy. Do Terrasini przybyliśmy wieczorem, z lotniska odebrały nas rodziny goszczące oraz nauczyciele szkoły organizującej spotkanie. Wieczorem w niedzielę odbyła się kolacja powitalna dla wszystkich uczestników projektu, tzn. dla uczniów szkół partnerskich i szkoły włoskiej, nauczycieli oraz rodziców rodzin przyjmujących gości.

        W poniedziałek odbyła się ceremonia powitalna w szkole w Terrasini. Uczniowie zaprezentowali tradycyjny sycylijski taniec. Odwiedziliśmy również gimnazjum włoskie. Po ceremonii powitalnej uczniowie szkół partnerskich spędzili czas z rodzinami włoskimi. Mieli okazję poznać swoich rówieśników z Sycylii. Wieczorem wszyscy obejrzeliśmy przedstawienie na temat recyklingu w wykonaniu uczniów włoskich.

        We wtorek wszyscy wzięli udział w spotkaniu w lokalnym muzeum "D'Aumale Palace". Po uroczystym przywitaniu przez burmistrza Terrasini mieliśmy okazję obejrzeć prezentacje szkół partnerskich dotyczące bieżącego tematu projektu, tzn. recyklingu. Odwiedziliśmy też wystawę "3 Rs- Reduce, Reuse, Recycle", gdzie podziwialiśmy prace uczniów szkół partnerskich, ale również zaprezentowaliśmy swoje prace plastyczne wykonane z materiałów poddanych recyklingowi. Tego samego dnia wieczorem wszystkie delegacje zostały ponownie spotkały się z burmistrzem Terrasini, który każdej z delegacji wręczył prezent - wygrawerowaną tabliczkę.

        W środę wszyscy uczestnicy spotkania w Terrasini udali się na całodniową wycieczkę do Palermo. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta wraz z naszymi nowymi przyjaciółmi ze szkół partnerskich.

        W czwartek zaczęliśmy dzień od odwiedzenia sortowni śmieci. Poznaliśmy tu zasady sortowania śmieci, jak i ponownie uświadomiliśmy sobie, jak ważny jest recykling. Następnie odwiedziliśmy panew solną (zagłębienie przy brzegu morza okresowo wypełniane wodą morską, która ulega odparowaniu, co prowadzi do powstawania pokładów soli). Potem udaliśmy się na zwiedzanie miasteczka Trapani, gdzie zjedliśmy również lunch. Po wizyciew Trapani odwiedziliśmy świątynię Segesta.

        Na zakończenie wizyty na Sycylii uczniowie szkół partnerskich, rodzice uczniów włoskich, nauczyciele szkól partnerskich wzięli udział w kolacji pożegnalnej, podczas której serwowano prawdziwą włoską pizzę.

        W piątek nad ranem rodzice wraz z uczniami włoskimi odwieźli naszych uczniów na lotnisko, gdzie się pożegnaliśmy i udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

        GALERIA >>>


         

        Konkurs plastyczny pt. "Recykling - Odpadowe Stwory"

        W październiku br. w ramach programu Erasmus+ w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. "Recykling - Odpadowe Stwory". Celem konkursu było:

        - upowszechnienie wiedzy nt. recyklingu i segregacji śmieci,
        - rozwijanie kreatywności, zdolności plastycznych i wyobraźni dzieci,
        - kształtowanie postaw proekologicznych,
        - promowanie idei segregacji odpadów i twórczego spędzania czasu,
        - uświadomienie uczniom faktu, że odpadom można dać drugie życie tworząc nowe rzeczy, zarówno zabawki, jak i przedmioty codziennego użytku.

        Wszystkie klasy miały za zadanie zbudowanie stworka z materiałów podlegających recyklingowi. Uczniowie wywiązali się z zadania wspaniale. Prace były ciekawe, pomysłowe i estetycznie wykonane. Oceniane były w trzech kategoriach wiekowych: zerówki, klasy 1-3 oraz klasy 4-6.  Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie w wyłonieniu zwycięskich prac.

        Wyniki konkursu:

        W pierwszej kategorii wiekowej I miejsce zajęły oddziały 0a i 0b.
        W drugiej kategorii wiekowej I miejsce przypadło klasom 3a i 3b, drugie miejsce klasom 2b i 1a, trzecie miejsce klasie 2a. Klasa 1b otrzymała wyróżnienie.
        W trzeciej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła klasa 6, drugie miejsce zajęła klasa 4a, trzecie miejsce - klasy 5a i 5b. Wyróżnienie otrzymała klasa 4b.

        Organizatorami konkursu były: Pani Małgorzata Tymińska-Łojko, Pani Elżbieta Wróblewska, Pani Iwona Nycz, Pani Alina Maciuła oraz Pani Anna Sępska- Skomra.

        Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!

        GALERIA >>>


         

        GRECJA maj 2016

        GALERIA >>>


         

        Wycieczka ekologiczno - przyrodnicza

        "ŹRÓDŁA ENERGII ODNAWIALNEJ"

           6 maja uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wycieczce ekologiczno- przyrodniczej, której głównym celem było poznanie źródeł energii odnawialnej w naszym najbliższym regionie. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ERASMUS + , w którym nasza szkoła bierze udział.
         
        Rejs statkiem po Zalewie Solińskim.
         


        Spacer po zaporze w Solinie.

        GALERIA >>>



        Spacer po zaporze w Myczkowcach

        GALERIA >>>


        Ośrodek Caritas w Myczkowcach
        Jak działają kolektory słoneczne? Czy warto budować wiatraki prądotwórcze? Jaka jest rola zapory wodnej? Na takie i podobne pytania uczniowie otrzymali odpowiedź podczas wizyty w CENTRUM NATURA 2000 i wykładu nt. źródeł energii odnawialnej czyli wykorzystanie siły wody, wiatru i energii słonecznej.
        Obejrzenie ekspozycji ptaków i zwierząt w ośrodku
        w Myczkowcach.

         

        Zwiedzanie OGRODU BIBLIJNEGO
        z przewodnikiem.
         

         


        W Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach uczestnicy wycieczki mogli pooglądać miniatury kościołów i cerkwi w Polsce.
         
        Zakupy pamiątek to ,,niepisany” punkt programu każdej wycieczki.

         



        HISZPANIA marzec 2016

        W dniach od 6-11.03 odbyło się spotkanie w Hiszpanii. Do Algemesi przybyły delegacje ze szkół biorących udział w programie Erasmus+. Tematem wiodącym była woda jako źródło życia na Ziemi. Każda grupa miała przygotować prezentację multimedialną oraz gazetkę ścienną na której pojawiły się zagadnienia z wiodącym tematem. W niedzielę 6.03 na lotnisku w Walencji poszczególne zagraniczne grupy witali dyrekcja i przedstawiciele uczniów i rodziców ze szkoły organizującej spotkanie. Uczniowie zostali zaproszeni do hiszpańskich rodzin, gdzie mieli możliwość wzajemnego poznania. W poniedziałek wszystkie grupy wzięły udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta do szkoły, gdzie odbyła się ceremonia powitalna. Hiszpanie pokazali gościom swoje tradycyjne tańce i pieśni w przepięknych, kolorowych regionalnych strojach. Następnie zwiedzano poszczególne sale lekcyjne w szkole. Po południu każda z delegacji przygotowała swoją wystawę dotyczącą wody oraz przedstawiła prezentację multimedialną z działań podjętych w swojej szkole związanych z omawianą tematyką.  Następnego dnia goście zostali zaproszeni do teatru w Algemesi na spektakl muzyczny pt. "Mary Poppins" przygotowany przez całą społeczność szkolną. Później zwiedzali miasto i udali się do miejskiego ratusza na spotkanie z panią burmistrz. W środę zorganizowano wycieczkę do Walencji. Główną atrakcją była wizyta w oceanarium, po której zwiedzano zabytkową część miasta. W czwartek odbyła się wycieczka nad morze do miejscowości Gandia. Wieczorem tego dnia goście zostali zaproszeni do szkoły średniej (która wcześniej brała udział w projekcie Erasmus+). Po zwiedzeniu tej placówki obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów. Największe wrażenie zrobił pokaz akrobatyczny "Ludzka piramida".

        W piątek odbyło się uroczyste pożegnanie delegacji na szkolnym placu.

        GALERIA >>>


         

        Jak zrealizowaliśmy temat o wodzie

        Prezentacja poniżej:


         


         
        Konkurs plastyczny pt. "Woda źródłem życia"
         

        W ramach programu Erasmus+ odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny zatytułowany "Woda źródłem życia". Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas 4-6 SP. Trwał on od stycznia do lutego 2016 r. Komisja złożona z nauczycieli i uczniów, po burzliwej naradzie przyznała następujące miejsca:

        I miejsce:

        Paulina Miedlar, kl. 6a

        Patrycja Bącal, kl. 4b

        Natalia Panek, kl.6b

                                                               

        II miejsce:

        Aleksandra Probachta, kl. 6b

        Szymon Rydel, kl. 4b

        Kinga Bem, kl.6a

           

        III miejsce:

        Jakub Siłka, kl. 5

        Radosław Szlachta, kl. 4a

        Sylwia Kud, kl.4b

          

        wyróżnienie:

        Aleksandra Pilecka, kl. 6a

        Karolina Techman, kl. 4a

        Weronika Bar, kl.4b

                                       
         

        Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat wody, jej obecności w życiu człowieka, a także kształtowanie postaw ekologicznych dzieci.

        Wszyscy uczestniczy otrzymali butelkę wody mineralnej.  Prace uczniów zostaną powieszone w szkolnych łazienkach – będą nie tylko ich ozdobą, ale będą przypominać  wszystkim o roli wody w codziennym życiu i potrzebie jej oszczędzania.

        Prace pozostałych uczestników w Galerii.

        GALERIA >>>


         

        Ozdoby bożonarodzeniowe
         


         

                 
         

                  
         

                 
         

         

        Drzewo dla przyszłości
         


         

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraczkowej
      • telefony: (0-17) 226-60-26 - dyrektor (0-17) 225-69-13 - wicedyrektor (0-17) 226-64-92 - sekretariat (0-17) 226-68-22 - stołówka fax: (0-17) 226-60-26 e-mail: sp.kraczkowa@interia.pl
      • sekretariat (0-17) 226-64-92
      • dyrektor (0-17) 226-60-26
      • wicedyrektor (0-17) 225-69-13
      • stołówka (0-17) 226-68-22
      • fax (0-17) 226-60-26
      • 37-124 Kraczkowa 311 woj. podkarpackie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych