• Rok szkolny 2023/2024

•                                Konkurs biblioteczny " Sleeveface- czyli ubierz się w książkę"

Sleeveface- to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Nasi uczniowe wzięli udział w konkursie bibliotecznym z zastosowaniem tej techniki. Oto efekty i zwycięzcy konkursu.

I miejsce - Lena Stachów kl. 4a

II miejsce - Maja Kramarz kl. 4a

III miejsce- Gabriel Majnusz kl. 6b

Wyróżnienia: Adrian Mazurkiewicz kl. 4a i Nikodem Szydełko kl.4b

Gratulujemy!

Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii (14- 21.11.2023)

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody  Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii (14- 21.11.2023). Tegoroczne hasło akcji : „Czytanie daje siłę”, jasno wskazuje , że odpowiednio zastosowana literatura może wspomóc proces radzenia sobie z problemami i kryzysami dnia codziennego.
          Z tej okazji w  bibliotece  została przygotowana wystawa książek poruszających powyższe zagadnienia. Uczniowie klasy 5a i 5b uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych na temat odwagi: Co to jest odwaga? Czy łatwo jest być odważnym? Jak się zachować w sytuacjach trudnych? Zajęcia realizowano w oparciu o opowiadanie „Kacper” Katarzyny Ryrych.

Dobre słowa, pozytywne myśli, wartościowe książki – to wszystko dodaje nam sił i wiary
          w nasze możliwości! Książki dają moc,  impuls i motywację do stawiania czoła wszelkim przeciwnościom. Na tym polega moc czytania. Moc literatury. Moc Dobra. Słowa, jak podręczna apteczka pełna „plasterków na smutki”, działają jak terapia, są lekarstwem na choroby duszy. Zapraszam  więc do biblioteki .

Narodowe Czytanie 2023

„Zawsze jest pora i widzieć, i mówić prawdę”.

E. Orzeszkowa „Nad Niemnem

29  września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Narodowego Czytania. Lekturą czytaną podczas tegorocznej odsłony była powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

Akcja została zainicjowana w 2012 i odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych.

Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej napisał: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu”.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział uczniowie klas 4-8.  Na początku  został odczytany list prezydenta, napisany z tej okazji.  Następnie uczennica klasy 8  przybliżyła  sylwetkę poetki oraz okoliczności powstania pozytywistycznej powieści, jej bohaterów i realia epoki. Później usłyszeliśmy  legendę  o założycielach rodu Bohatyrowiczów – Janie i Cecylii, którą  przeczytali  dla nas uczniowie klasy 5.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznego spotkania. Na kolejną edycję Narodowego Czytania zapraszamy za rok. Będziemy czytać „Kordiana” Juliusza Słowackiego

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka wzbogaciła się  o 40 nowych pozycji książkowych.   W nowościach znajdą się zarówno kolorowe pozycje dla najmłodszych, jak i ciekawe opowieści dla młodzieży. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nową ofertą oraz do odwiedzin biblioteki i ich wypożyczenia.

Drodzy uczniowie pamiętajcie, że czytanie książek jest najlepszym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, wzbogaca słownictwo oraz daje większą swobodę w opisywaniu uczuć, emocji czy myśli.  Zapraszam wszystkich miłośników dobrej lektury po nowości do biblioteki szkolnej.

PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA

Z  przyjemnością informujemy, że nasza szkoła  otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Dostaliśmy również wyjątkowe wydanie powieści „ Nad Niemnem”  Elizy Orzeszkowej, którą z dumą możemy dołączyć do naszego księgozbioru. Czekamy już na przyszłoroczną edycję, podczas której będziemy czytać fragmenty „ Kordiana” Juliusza Słowackiego.