• O szkole

      • Szkoła Podstawowa w Kraczkowej
         

         

        GALERIA>>


         

        Historia szkoły

           Kraczkowa, wieś w województwie podkarpackim na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, ciągnie się wzdłuż trasy E-4, na przestrzeni 6 km miedzy Łańcutem a Rzeszowem. Zanim zadzwonił pierwszy dzwonek dla kraczkowskich dzieci, już wcześniej uczono czytania, pisania i katechizmu w szkołach parafialnych. Czynili to organiści bakałarze.
            Z kroniki parafialnej dowiadujemy się, że już w roku 1789 ks. Śliwiński wybudował szkołę własnym kosztem. Budynek prawdopodobnie spłonął, bowiem ksiądz Sawiczewski w 1806 r. zanotował, że nie ma żadnej szkoły ani funduszów na budowę nowej, a liczba dzieci w wieku od 6 do 12 lat jest duża, bo 89 chłopców i 67 dziewcząt. Dopiero w latach 1890-1892 z inicjatywy ks. Walentego Mazurka wybudowano szkołę na wykupionej półmorgowej parceli. 
            Był to pierwszy budynek murowany we wsi w którym mieściły się 2 klasy lekcyjne. Kierownikiem został Wincenty Jasiewicz. Od tej pory przez sto lat szkoła w życiu wsi odgrywała dużą role. Gdy w roku 1919 ukazał się dekret o obowiązku szkolnym, do szkoły w Kraczkowej zapisano 369 uczniów, którzy uczyli się w prywatnych izbach lekcyjnych. 
            Wkrótce wybudowano drugi drewniany budynek obok miejscowej mleczarni. Wraz z wprowadzeniem reformy jędrzejewiczowskiej, szkolnictwo powszechne zostało podzielone na 3 stopnie. Szkoła górna w Kraczkowej realizowała program czterech klas, zaś główna była dwustopniowa i nauczała wg. programów pełnej szkoły powszechnej. 
            1 września 1936 r. kierownictwo objął Tadeusz Szary. Zaczął on czynić starania o budowę nowej szkoły. Realizację jego planów przerwał wybuch, II wojny światowej, mobilizacja, uwięzienie i śmierć w obozie jenieckim pod Kijowem.
            W czasie okupacji najważniejszym wydarzeniem w dziejach szkoły było tajne nauczanie na plebani. Prowadził je profesor Kazimierz Dal, a pomagali mu starsi uczniowie. Dodatkowo zajęcia organizowano również z zakresu szkoły powszechnej, na których realizowano przed wojenny program klasy VII. Z młodzieżą, korzystającą z tych nielegalnych lekcji, pracował kierownik szkoły Henryk Pelc z żoną Zofią. Program nauczania poddano ostrym rygorom i ograniczeniom, wszystkie polskie podręczniki należało ze szkoły usunąć.
             Nauczyciele zajęli postawę zdecydowaną i śmiałą, godną Polaka. Uczyli  z książek przedwojennych, a uczniowie korzystali z nich bardzo ostrożnie. I tak było aż do wyzwolenia.
             Wyniszczona wojną wieś borykała się  z trudnościami, szkoła oczywiście także. Lekcje odbywały się wtedy w dwóch budynkach szkolnych oraz mleczarni i domu ludowym. Kilkakrotne próby budowy nie powiodły się. Dopiero rok 1960 umożliwił zrealizowanie planów mieszkańców Kraczkowej. Naszą szkołę ujęto w ogólnopolskim planie budowy szkół-pomników.
             1 maja 1960 r. został wmurowany akt erekcyjny pod budowę szkoły.
        Z wielkim entuzjazmem 2 września 1962 r. młodzież kraczkowska przekroczyła próg nowej szkoły. Uroczystego otwarcia dokonał kierownik Michał Giża, a nową placówkę poświęcił ks. Stanisław Soszyński. Dzięki staraniom kolejnych dyrektorów zagospodarowano teren szkolny
        i przeprowadzono gazyfikację budynku.
            Nowa szkoła stwarzała warunki do prowadzenia szerokiej działalności kulturalno – oświatowych. Młodzież zrzeszała się w wielu organizacjach, a przede wszystkim w Samorządzie Szkolnym, który był i jest koordynatorem zadań wychowawczych podejmowanych przez nauczycieli i uczniów.
            W 1992 r. odbyły się uroczyste obchody stulecia szkoły. Z tej okazji placówka otrzymała sztandar, mieszkańcy ufundowali pamiątkową tablice. 
            Szkoła prowadzi szeroką działalność kulturalną. Jest inicjatorem licznych konkursów. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium w Rzeszowie oraz przez inne szkoły, a także w konkursach plastycznych, w których zajmują czołowe miejsca w eliminacjach wojewódzkich i ogólnopolskich.
            Nasza szkoła w swoim rozwoju organizacyjno – dydaktycznym podążała drogą krętą i wyboistą. Jej obecny stan, osiągnięcia i sukcesy w różnych zakresach zawdzięczamy ludziom którzy z uporem i wytrwałością dążyli do jej rozbudowy, integracji i prawidłowego rozwoju dydaktyczno – wychowawczego. Rola szkoły jest bowiem niepodważalna. To ona uczy nas wyboru wartości, jakimi kierujemy się w późniejszym życiu.
             Największą chlubą szkoły są ludzie którzy z niej wyszli, którzy swoją wiedza, pracą zaangażowaniem społecznym służą ojczyźnie. Są wśród nich lekarze, nauczyciele, pielęgniarki, księża, inżynierowie, ludzie różnych zawodów.
             Kierownicy i Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Kraczkowej:
        - Jasiewicz Wincenty,
        - Broda Jan,
        - Śnieżek Ludwik, 
        - Titz Władysław, 
        - Ziemiański Franciszek, 
        - Rąb Franciszek, 
        - Michalski Alojzy, 
        - Kluz Stanisław, 
        - Kamiński Stanisław, 
        - Kowalski Władysław, 
        - Skomra (Kucaba) Anna, 
        - Szary Tadeusz, 
        - Pelc Henryk, 
        - Łazowski Edward, 
        - Giża Michał, 
        - Michno Wiktoria, 
        - Jękot Edward, 
        - Młynek Franciszek, 
        - Kolek Barbara,
        - Ząbek Joanna.
            Gimnazjum zostało uroczyście otwarte 1 września 1999 r. Mieści się ono w nowym budynku sąsiadującym ze szkołą podstawową. Pracowało w nim 23 nauczycieli uczących w jedenastu oddziałach klasowych. Szkoła posiada siedem pełnowymiarowych pomieszczeń, w tym dobrze wyposażoną pracownię komputerową. Funkcjonując w środowisku kraczkowskim realizowała zadania władz oświatowych i oczekiwania mieszkańców wsi, aktywnie uczestnicząc w życiu środowiska lokalnego. Jego Dyrektorem Gimnazjum w latach 1999-2007 był Aleksander Łojko.
              W działalności dydaktyczno - wychowawczej nasze gimnazjum nawiązuje do ponad 630-letniej historii wsi, posiadającej bogate tradycje działalności społecznej, dziedzictwa kulturowego, inicjatyw gospodarczych oraz działalności oświatowej.
            1 maja 2004 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę sali gimnastycznej przy naszej szkole. Dzięki staraniom dyr. PG mgr A. Łojko, miejscowych działaczy społecznych i radnych inwestycja została zakończona w 2006 r. - 2 września nastąpiło uroczyste otwarcie.
            W 2007 r. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum utworzyły Zespół Szkół. Jednak obydwie szkoły nie zaprzestają kontynuować swoich tradycji a oprócz tego podejmują nowe wyzwania w sferze dydaktyczno-wychowawczej. Dyrektorem Zespołu Szkół została Joanna Ząbek.
             Od 1 września 2017 r., po reformie, szkoła znów wróciła do nazwy Szkoła Podstawowa.
            
         
    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraczkowej
      • telefony: (0-17) 226-60-26 - dyrektor (0-17) 225-69-13 - wicedyrektor (0-17) 226-64-92 - sekretariat (0-17) 226-68-22 - stołówka fax: (0-17) 226-60-26 e-mail: sp.kraczkowa@interia.pl
      • sekretariat (0-17) 226-64-92
      • dyrektor (0-17) 226-60-26
      • wicedyrektor (0-17) 225-69-13
      • stołówka (0-17) 226-68-22
      • fax (0-17) 226-60-26
      • 37-124 Kraczkowa 311 woj. podkarpackie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych