• "Światowy Dzień Kota"

• 17 -18 luty 2014

"Światowy Dzień Kota"

w naszej szkole

Światowy Dzień Kota obchodzony jest na świecie 17 lutego. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz ze świetlicą postanowiły zaangażować się
            w jego obchody. Pomysłów było wiele.
                  Uczniowie klas O – III w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przez cały tydzień poprzedzający ten dzień słuchali czytanych przez nauczyciela biblioteki bajek o kotkach. Część bajek pochodziła ze zbiorów bibliotecznych, a kilka tekstów przynieśli uczniowie. Dzieci
            z wielkim zaciekawieniem słuchały coraz to nowych przygód czworonożnych bohaterów. Podczas czytania bajki „relaksacyjnej” „zamieniały się w koty” i naśladowały ich zachowania, głosy, ruchy i zabawy.
                        Dla grupy przedszkolnej zorganizowano zajęcia plastyczne, na których uczniowie po śladzie rysowali dużego kota, którego później kolorowali wg własnego pomysłu. Na innych zajęciach podczas czytania bajki przedszkolaki wyszukiwały i układały figury geometryczne, którymi posługiwał się bohater książki.
                        Uczniowie klas O – VI na Dzień Kota (kilka dni wcześniej) przynosili swoje kotki-maskotki, które przyozdobiły bibliotekę. Wśród nich były kotki pluszowe, gipsowe, szklane, nadmuchiwane, a nawet drewniane.
                        Ogłoszono również konkurs recytatorski dla klas 0 – III, którego tematem był oczywiście kot. Do recytacji zgłosiło się 40 uczestników. Niektórzy przybrali postać kota. Najpiękniejszym kociakiem okazała się Weronika Bar z klasy IIb. Niespodziankę przygotował uczeń klasy Ia Michał Lekowski, który recytował wiersz w języku rosyjskim. Za wspaniałą recytację wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkości.
                       Na tę uroczystość uczniowie klasy III SP dla swoich młodszych kolegów przygotowali barwną inscenizację na podstawie wiersza Heleny Bechlerowej pt. „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”.
                       W świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs plastyczny, którego motywem przewodnim i inspiracją był kot. Wzięło w nim udział 35 uczniów z klas I – IV. Technika prac była dowolna. Piękne prace przedstawiające naszych ulubieńców zostały ocenione, a laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody - upominki. Ponadto na zajęciach w świetlicy oraz podczas zajęć dodatkowych w klasach
            I – II wykonano miniaturowe kotki oraz maski kotków. Wykorzystano je do dekoracji biblioteki szkolnej. To one wraz z kotkami przyniesionymi wcześniej przez uczniów wprowadzały w nastrój recytatorów i małych aktorów w czasie wykonywania inscenizacji. Było tez miejsce na rozwijanie talentów poetyckich. Podczas zajęć świetlicowych dzieci układały wiersze o kotach, a najlepsze teksty zaprezentowano na gazetce świetlicowej.

Cieszy nas fakt, że zainteresowanie uczniów tego rodzaju imprezami jest ogromne. Wszyscy uczestnicy w przygotowanie się wkładają wiele czasu i serca. Pożytecznie spędzając swój wolny czas, jednocześnie świetnie się przy tym bawią.

op. biblioteki Jadwiga Grad

op. świetlicy Magdalena Kuźniar