• 07.10.2018 20:51

Narodowe Czytanie - Aleksander Fredro
            w Publicznej Bibliotece
            w Kraczkowej

• „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
            7 września 2013 r.  Narodowe Czytanie utworów Aleksandra Fredry w Kraczkowej zainicjowała pani Alicja Uchman – Międlar bibliotekarz Publicznej Biblioteki, której relację z wydarzenia cytuję:

7 września spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej w Kraczkowej, aby wspólnie czytać utwory Aleksandra Fredry. Zgłębianiu literatury naszego znakomitego komediopisarza sprzyjała kameralna atmosfera. Na tę okazję przygotowaliśmy jednoaktową sztukę napisaną wierszem pt. Zrzędność i przekora. W rolę bohaterów wcielili się: pan Wojciech Magnowski – Jan Zrzęda, pan Stanisław Kisała – Piotr Zrzęda, Zofia, ich synowica – pani Gabriela Międlar, Lubomir, jej wybranek – pan Artur Nycz. Rolę lokaja pełnił Filip Magnowski. Świetna interpretacja wydobyła głębię dzieła Fredry, charakterystyczny dla niego subtelny humor oraz zdobyła uznanie zebranych, za co nagrodzili oni czytających gorącymi brawami.

W spotkaniu uczestniczyli zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Kraczkowej pani Elżbieta Jękot wraz z gronem pedagogicznym, uczniowie i  przyjaciele biblioteki. W pierwszej części  spotkania czytaliśmy m.in. bajki, fraszki i wiersze, bo chociaż Fredro wszedł do historii jako komediopisarz, to tworzył także inne formy literackie. Na pamiątkę akcji przygotowana była ulotka z okolicznościową pieczęcią.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przy współpracy Centrum Kultury Gminy Łańcut, Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej oraz Zespołu Szkół w Kraczkowej.

Serdecznie wszystkim dziękujemy.