PROCEDURY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU
ZAISTNIENIA WYPADKU UCZNIA W CZASIE PRZEBYWANIA W SZKOLE
Obowiązujące w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła I l w Kraczkowej
1. W czasie zajęć lekcyjnych odpowiedzialność za życie i zdrowie ucznia ponosi nauczyciel prowadzący zajęcia, a w czasie przerw międzylekcyjnych nauczyciel pełniący dyżur w danym miejscu szkoły.
2. Obowiązkiem nauczyciela jest sprawdzenie stanu technicznego sprzętu sportowego, pomocy dydaktycznych, a także pomieszczenia lekcyjnego czy nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa ucznia. W przypadku jakichkolwiek zagrożeń prowadzący zajęcia nauczyciel natychmiast powiadamia dyrektora szkoły.
3. W sytuacjach szczególnych na polecenie dyrektora szkoły krótkotrwałą opiekę uczniom pomagają zapewnić niepedagogiczni pracownicy szkoły, którzy posiadają przeszkolenie bhp i kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
Postępowanie w przypadku zaistnienia wypadku ciężkiego:
1. Po stwierdzeniu, że wypadek, któremu uległ uczeń, wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej nauczyciel natychmiast wzywa karetkę pogotowia i pielęgniarkę, jeżeli w tym czasie pełni dyżur w szkole, oraz powiadamia o zaistniałym fakcie rodziców/prawnych opiekunów.
2. Do czasu przybycia pielęgniarki lub pogotowia ratunkowego nauczyciel podejmuje niezbędne czynności ratujące zdrowie i życie ucznia.
3. Nauczyciel o zaistniałym wypadku informuje dyrektora szkoły, który podejmuje dalsze czynności organizacyjne.
4. Wychowawca po wypadku sporządza protokół na obowiązującym w placówce druku.
5. Jeżeli w wyniku wypadku nastąpił zgon ucznia, dyrektor powiadamia policję i zabezpiecza miejsce wypadku, powiadamia także organ prowadzący i inspektora BHP.
6, Wypadek jest wpisany do rejestru, a wnioski komisji są omawiane na posiedzeniu rady pedagogicznej.
Postępowanie w przypadku wypadku lekkiego (np. powierzchowne zranienia, otarcia, stłuczenia, obrzęki, zachorowania ogólnoustrojowe) gdy w szkole dyżur pełni pielęgniarka:
1. Po stwierdzeniu zdarzenia należy ucznia odprowadzić do gabinetu profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej celem udzielenia pierwszej pomocy przez pielęgniarkę.
2. Pielęgniarka szkolna decyduje o zwolnieniu ucznia z zajęć szkolnych lub o pozostaniu do końca zajęć, W przypadku zwolnienia dziecko jest odbierane przez rodzica/prawnego opiekuna.
Gdy pielęgniarka nie pełni dyżuru w szkole:
1. W przypadku zdarzenia z udziałem ucznia należy przekazać go pod opiekę osoby dorosłej, która w danym czasie nie sprawuje opieki nad uczniami ( inny nauczyciel, wychowawca świetlicy, pedagog, pracownik sekretariatu, pracownik obsługi lub inny pracownik niepedagogiczny).
2. Jeżeli sprawa dotyczy urazu typu otarcie, skaleczenie, obrzęk, guz itp. osoba sprawująca opiekę zgodnie z obowiązującymi zasadami udziela pierwszej pomocy, korzystając z dostępnych w apteczkach środków opatrunkowych, odprowadza ucznia na zajęcia lekcyjne i przekazuje pod opiekę nauczyciela uczącego.
3. W przypadku poważniejszego zdarzenia i pogarszającego się samopoczucia wskazującego na niemożliwość dalszego pobytu ucznia na zajęciach osoba sprawująca opiekę wzywa rodzica/ prawnego opiekuna z prośbą o odebranie dziecka ze szkoły.
4. Uczeń musi przebywać pod opieką osoby dorosłej do chwili przekazania go rodzicom/ prawnym opiekunom lub innej osobie wskazanej przez rodzica.
Postanowienia ogólne:
1. Osoba sprawująca opiekę nie może podawać żadnych leków poszkodowanemu. Do udzielenia pierwszej pomocy może stosować tylko dostępne środki opatrunkowe.
2. W momencie pogorszenia się stanu zdrowia ucznia zawsze bezzwłocznie należy wezwać pogotowie - telefon 999 lub 112, oraz powiadomić rodziców ucznia o zdarzeniu.
3. Fakt wezwania pogotowia, wezwania lub kontaktu z rodzicem osoba podejmująca działanie jest zobowiązana wpisać do rejestru zdarzeń i wypadków znajdującego się w gabinecie wicedyrektora szkoły.
4. Klucz do gabinetu pomocy przedmedycznej znajduje się w sekretariacie szkoły.