W styczniu uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawców: M. Michno, Z. Cieślachowskiej, M. Stokłosy zaprezentowali program słowno-muzyczny z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze.
Wychowawcy dziękują Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Aktualności
Dzień Babci i Dziadzia u pierwszaków
100 lekcja języka polskiego w kl. 5a i 5b
Na setnej lekcji języka polskiego uczniowie klas piątych mieli okazję wykorzystać swój talent aktorski i wcielić się w postaci mitologiczne. Młodzi aktorzy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Sami przygotowali stroje oraz scenografię do krótkiego przedstawienia, którego reżyserem była ich nauczycielka A. Kargol.
Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej
15 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Kraczkowej odbył się Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Ucieszył nas fakt, iż znakomitymi zagrywkami i wysokim poziomem technicznym gry zaprezentowali się zarówno uczniowie, jak i ich rodzicie i krewni. Grający z dużym zaangażowaniem, a niekiedy poświęceniem, zadbali o wynik swojej drużyny. Rozgrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem, w turnieju wzięło udział aż 9 drużyn.
Na podium znaleźli się:
I miejsce – drużyna "Huragan Tłoki"
II miejsce – Rodzina Kuźniarów
III miejsce – "Sudoł Team"
Najlepszymi zawodnikami turnieju okazali się Dominika Puchalska i Michał Skawiński.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom turnieju! Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2b
Dnia 30 stycznia 2015 r. uczniowie kl. 2 b zaprosili na uroczyste spotkanie swoje kochane Babcie i kochanych Dziadków. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni B. Kolek zaprezentowały inscenizację pt. „Szczęśliwego Nowego Roku”. Stary Rok przekazał władzę Nowemu Roczkowi, a cztery pory roku z dwunastoma miesiącami przedstawiały się, śpiewając i recytując. Wszyscy bohaterowie przedstawienia wystąpili w pięknych, kolorowych strojach.
Szanowni Goście otrzymali od wnucząt własnoręcznie wykonane upominki, wiele ciepłych życzeń i buziaczków. W czasie spotkania był czas na radosną zabawę dzieci z dziadkami: wspólne rozwiązywanie zagadek, konkursy, a także prezentację dziecięcych prac pisemnych na temat „Moja Babcia” i „Mój Dziadek”. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a Gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2a
23 stycznia 2015 r. w klasie 2a odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie zaprosili swoje kochane Babcie i drogich Dziadziów do szkoły, aby wyrazić swoją miłość, szacunek i wdzięczność. Wnukowie wystawili Jasełka, przedstawiając jak najlepiej swoje role oraz śpiewając tradycyjne, polskie kolędy. Dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz papierowe różyczki.
Na koniec występu słowami piosenki dzieci pokazały jak bardzo kochają swoich najbliższych.
'' Niech nam żyją wszystkie Babcie
i Dziadkowie też,
bo bez nich jest świat markotny,
o czym dobrze wiesz.
Dlatego kochajmy, szanujmy ich
i z serca życzenia składajmy by,
w radości i zdrowiu płynął Im czas,
i byli podporą w smutku dla nas...''W dalszej części spotkania Rodzice przygotowali poczęstunek dla gości i dzieci.
Wychowawca klasy D. Skomra-Bem serdecznie dziękuje Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości klasowej.
Dzień Seniora w Domu Kultury
W niedzielę 18 stycznia 2015 roku uczniowie klasy 2a SP wystąpili na uroczystości środowiskowej z okazji Dnia Seniora w Domu Kultury w Kraczkowej. Dzieci przedstawiły Jasełka pod kierunkiem wychowawczyni D. Skomry-Bem. Liczna publiczność niezwykle ciepło przyjęła występ małych aktorów nagradzając ich gromkimi brawami.
Gość spotkania, poseł Jan Bury wręczył dzieciom kosz słodyczy oraz pamiątkową książkę i płytę z polskimi kolędami. Na zakończenie występu wychowawczyni w imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników oraz Uczniów Zespołu Szkół w Kraczkowej złożyła Szanownym Seniorom serdeczne życzenia z okazji Ich święta, wręczając na ręce Pani Prezes Marii Józefczyk pamiątkową kartkę.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i słodki poczęstunek.
Lekcja filmowa w Multikinie
Dnia 2 grudnia 2014 roku uczniowie klas 4 – 6 SP wzięli udział w lekcji filmowej oraz obejrzeli film pt. "Szatan z siódmej klasy" w Multikinie w Rzeszowie.
W czasie lekcji w kinie, prowadzonej przez aktora, widzowie dowiedzieli się dużo o pracy dotyczącej tworzenia filmów, m.in. na czym polega ekranizacja i adaptacja książki. Podawali przykłady tekstów kultury i innych źródeł, na podstawie których można nakręcić film. Prowadzący wyjaśnił czym jest scenariusz i scenopis. Prezentacja była ilustrowana bogatym materiałem filmowym.
Po krótkiej przerwie rozpoczął się film na podstawie przygodowo-detektywistycznej powieści Kornela Makuszyńskiego.
Profesor gimnazjum, Piotr Gąsowski, historyk, poprosił swojego najbystrzejszego, znanego z detektywistycznych zdolności ucznia, Adama Cisowskiego, o pomoc w rozwiązaniu zagadki niezrozumiałych kradzieży w domu jego brata. A wszystkiemu winien był odnaleziony w Paryżu w 1936 list Kamila de Berier, pułkownika armii napoleońskiej, który w czasie odwrotu spod Moskwy, tuż przed śmiercią, pozostawił wskazówki dotyczące ukrytego skarbu.
Próbne sprawdziany szóstoklasistów
- W dniach 26 listopada i 17 grudnia 2014 r. uczniowie klas szóstych pisali próbne sprawdziany. Pierwszy z nich został przeprowadzony z wydawnictwem Nowa Era, natomiast materiały do drugiego przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sprawdziany składały się z dwóch części:
– część pierwsza – zadania z języka polskiego i z matematyki,
– część druga – zadania z języka angielskiego.Zgodnie z procedurami szóstoklasiści mieli dokładnie 80 minut na rozwiązanie wszystkich zadań z języka polskiego i matematyki oraz 45 minut na zadania z języka angielskiego.
Były to próby młodzieży zmierzenia się z nową formułą sprawdzianu, jaki będą pisać 1 kwietnia 2015 r.
Więcej o sprawdzianie na stronie CKE: CZYTAJ>>
Dzień Bezpiecznego Internetu
- 26 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyła się otwarta lekcja wychowawcza dla gimnazjalistów, przygotowana przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum i jego opiekunki I. Szczepańską i A. Malską. W trakcie zajęć młodzież została zapoznana z najistotniejszymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą aktywność w Sieci oraz z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie . W Polsce DBI organizowany jest od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). W tym roku wszystkie działania podejmowane w ramach DBI były realizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Każdy internauta bowiem może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Potencjał Internetu jest olbrzymi, dzieci mogą go wykorzystywać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki, ale muszą być bezpieczne i nie mogą zagrażać bezpieczeństwu innych.
Spotkanie na sali gimnastycznej miało charakter dyskusyjny, co umożliwiało jego uczestnikom zajęcie głosu i wymianę poglądów. Gimnazjaliści poznali wiele ciekawostek dotyczących Internetu, jego pozytywnych zastosowań, ale i wad. Na przykładzie historii zaprezentowanych w materiałach filmowych: Dzień z życia, Stop cyberprzemocy i w programie W Sieci uczniowie poznali wybrane zagrożenia związane z aktywnością w Internecie. Dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu, gdzie szukać pomocy, co zrobić, by nie paść ofiarą cyberprzemocy, nie ryzykować wykorzystania, podszycia pod naszą tożsamość, jak dbać o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. Przeprowadzone analizy sytuacji, w których znaleźli się bohaterowie prezentowanych materiałów, uświadomiły młodym ludziom, jak ważna jest ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet oraz dbałość o własny wizerunek, który kreujemy poprzez publikowanie zdjęć i filmów z naszym udziałem, wypowiedzi, komentarze na forach, wpisy na portalach społecznościowych. Prowadzące lekcję zwróciły uwagę młodzieży na szczególną potrzebę ochrony danych osobowych, powściągliwość w opublikowywaniu zdjęć i filmów i kontrolę czasu spędzanego na aktywności online. Podkreśliły, że ten, kto żyje w świecie wirtualnym , traci prawdziwe życie.
Polecamy również materiały filmowe:
Dla rodziców
Dla uczniów
Zabawa choinkowa w Gimnazjum
W czwartek 29 stycznia 2015 r. odbyła się w naszej szkole zorganizowana przez Radę Rodziców zabawa choinkowa. Impreza rozpoczęła się punktualnie o 16.30 powitaniem gimnazjalistów przez dj , który zachęcił do zabawy przy współczesnych hitach muzycznych. Atmosferę budowały zarówno taneczne melodie, jak i błyski kolorowych świateł. Wszystkich tańczących połączyła belgijka. Młodzież bawiła się doskonale, chociaż nie zabrakło nieśmiałych obserwatorów. Liczymy na większą aktywność z ich strony na kolejnej potańcówce.
Próbne egzaminy gimnazjalne z Operonem
W dniach 9-11 grudnia 2014 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum zmagali się z próbnym egzaminem gimnazjalnym zorganizowanym przez wydawnictwo Operon. Trzecioklasiści mieli szansę zapoznać się z formą egzaminu, który czeka ich w kwietniu 2015 roku i będzie stanowił ważną część punktacji decydującej o przyjęciu ucznia do wymarzonej szkoły średniej.
Uczniowie pierwszego dnia pisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś po krótkiej przerwie z języka polskiego. Dzień drugi był dla gimnazjalistów potyczką z przedmiotami ścisłymi - matematyką oraz przedmiotami przyrodniczymi. Ostatni dzień to zmaganie z językiem obcym na poziomie podstawowym i rozszerzonym - w naszej szkole wszyscy uczniowie zdawali język angielski.
Próbny egzamin stanowił dla trzecioklasistów niepowtarzalną szansę na poznanie stanu swojej wiedzy i umiejętności oraz uzupełnienie ewentualnych braków przed ostatecznym egzaminem w kwietniu.
Więcej o egzaminie na stronie CKE: CZYTAJ>>
Konkurs Mam Talent
29 stycznia 2015 r. odbył się niezwykły konkurs MAM TALENT. Uczniowie SP mieli możliwość zaprezentowania swoich różnorodnych umiejętności. Były to występy muzyczne, gimnastyczne, recytatorskie oraz pokaz układania na czas kostek Rubika. Uczestnicy wyjątkowo odważnie występowali na scenie, a ich pokazy połączone były z głośnym dopingiem i nagradzane gromkimi brawami. Rolę konferansjerki pełniła uczennica klasy 6b, Amelka Trojnar. Przed publicznością szkolną pojawili się następujący uczniowie:
Milena Dykiel - uczennica kl.1 - recytacja
Oliwia Szczepańska – uczennica kl.2 – gimnastyka artystyczna
Radosław Krawczyński – uczeń kl.1 – recytacja
Oliwia Janowska – uczennica kl.2 - recytacja
Aleksandra Cukierda – uczennica kl.3 – śpiew
Patryk Czwarkiel- uczeń kl.5 - układanie na czas kostek Rubika
Jakub Zając - uczeń kl.4 – układanie na czas kostek Rubika
Milena Bem – uczennica kl.5 - śpiew
Natalia Panek – uczennica kl.5 - śpiew
Aleksandra Probachta – uczennica kl.5 – śpiew
Emilia Bazylewicz – uczennica kl.3 – śpiew
Karolina Techman – uczennica kl.3 – śpiew
Jury pracowało w składzie: Anna Bieda, Agata Kargol oraz Kamila Międlar - uczennica klasy 6.
I miejsce przyznano Jakubowi Zającowi i Patrykowi Czwarkielowi
II miejsce zdobyła Oliwia Szczepańska
III miejsce uzyskały Karolina Techman i Emilia Bazylewicz
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki zafundowane przez Piekarnię „As” z Kraczkowej oraz długopisy firmy „Ines”.
Za organizację konkursu odpowiedzialne były opiekunki Samorządu Szkolnego.
Próbny egzamin z Oxfordem
W dniu 19 stycznia gimnazjaliści obu klas trzecich wzięli udział w ogólnopolskim próbnym egzaminie gimnazjalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym z wydawinctwiem Oxford University Press. To już drugi egzamin "na próbę" naszych trzecioklasistów, a w planach kolejny - w połowie marca. Mamy nadzieję, że każda próba zmierzenia się z zadaniami egzaminacyjnymi przybliża uczniów do upragnionego wyniku 100% na egzaminie końcowym, czego im serdecznie życzymy!
Finał Konkursu Pięknego Czytania
- „A to miej na pilnej pieczy abyś czytał,
kiedy tylko możesz”
powiedział ojciec literatury polskiej
Mikołaj Rej
przekazując nam w testamencie dbałość o nasz język.20 stycznia 2015 r. odbył się finał Konkursu Pięknego Czytania dla klas III – IV SP zorganizowany przez nauczycieli biblioteki. 14 zwycięzców spośród 49 uczestników I etapu, zaprezentowało swoje umiejętności przed nietypową komisją – uczniami klasy III b gimnazjum.
Jury niezwykle wnikliwie oceniło wszystkich wykonawców i wybrało laureatów:
I miejsce – Sebastian Kisała kl. IIIa
II miejsce – Jakub Zając kl. IV
III miejsce - Natalia Bem kl. IIIb i Karolina Techman kl.IIIa
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wykonawczego, pięknej dykcji i interpretacji tekstu. Szczególne słowa uznania od tych członków komisji, których konkurs zachęcił do odwiedzenia biblioteki.
Festiwal Kolęd i Pastorałek
18 grudnia 2015 r. odbył się szkolny etap Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W finale, który odbędzie się 25 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja w Kraczkowej, naszą szkołę będą reprezentowali:
- kategoria I (przedszkole) - Maja Pilecka i Miłosz Rydel
- kategoria II (kl. 1-3) - Milena Dykiel (1b) i Kacper Lekowski (1b)
- kategoria III (kl. 4-6) - Oliwia Kudyba (6b) i Kinga Wąs (6b)
- kategoria IV (gimnazjum) - Weronika Kopeć (3b) i Patrycja Cisło (2a)
Gimnazjaliści w ZS w Wysokiej
Dnia 4 grudnia 2014 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum (wraz z wychowawcami - p. H. Magoń i p. A. Malską) uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Hotelarstwa i Gastronomii ph ”Modnie i ze smakiem” w Zespole Szkół w Wysokiej. Zaproszeni gimnazjaliści mogli poznać zawody, do których przygotowuje szkoła i poczuć atmosferę, jaka tu panuje. W trakcie pokazu kulinarnego kosztowali potrawy i napoje sporządzane przez przyszłych cukierników, piekarzy, wędliniarzy i barmanów podane przez uczniów – kelnerów.
Imprezie towarzyszyły występy muzyczne i taneczne, scenki kabaretowe, konkursy sprawnościowe oraz pokaz barmański i pokaz mody. Miłym akcentem był występ zespołu tanecznego „Contrast”z naszej szkoły.
Narodowe Czytanie w naszej szkole
Narodowe Czytanie
Trylogia Henryka Sienkiewicza
w naszej szkole25 września 2014 r. dołączyliśmy do grona Polaków czytających Trylogię Henryka Sienkiewicza. Po wprowadzeniu i odczytaniu listu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez polonistkę panią Iwonę Szczepańską nauczyciele zaprezentowali uczniom gimnazjum i starszych klas SP fragment Pana Wołodyjowskiego.
Na scenie pojawiły się postacie stylizowane modą XVII – wieczną wspaniale obrazujące bohaterów H. Sienkiewicza. Michałem Wołodyjowskim był nauczyciel wych. fizycznego pan Stanisław Kisała, Onufrym Zagłobą – nauczyciel jęz. angielskiego i religii pan Artur Nycz, Basią Jeziorkowską – polonistka pani Elżbieta Kozioł, Krzysią Drohojowską – nauczycielka jęz. niemieckiego pani Marzena Wołos, Ketlingiem – ksiądz Piotr Piechuta, a narratorem nauczyciel geografii i bibliotekarz pani Halina Magoń.
Atmosfera spotkania pełna chwil zasłuchania i entuzjastycznych reakcji związanych z akcją powieści, a szczególnie aplauz na zakończenie „czytania” są pozytywną oceną przedsięwzięcia.
Pamiątką po spotkaniu jest też okolicznościowa pieczęć, którą nasza szkoła otrzymała z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP.
Najuważniejszym słuchaczem, a zarazem zwycięzcą mini konkursu, jest Jakub Bem z klasy II A. W nagrodę otrzymał książkę „Krzyżacy” z pamiątkowym stemplem.
Wizyta Pani Genowefy Kisały
Jak co roku, dnia 21 stycznia 2015 roku, przybyła do Szkoły Podstawowej Pani Genowefa Kisała, by spotkać się z uczniami klasy czwartej. To emerytowana nauczycielka, autorka lub współautorka wielu publikacji, książek, broszur o Kraczkowej.
Pani Genowefa pokazała dzieciom kopię dokumentu lokacyjnego Kraczkowej i niezwykle interesująco opowiadała o początkach oraz o najważniejszych wydarzeniach z przeszłości rodzinnej wsi. Snuła opowieści o codziennych zajęciach przodków, o ich zmaganiach z trudnościami, najazdami Tatarów i innych wrogów.
Prelegentka nawiązała ciepły kontakt z dziećmi, które żywo reagowały, słuchały opowiadania z uwagą, wielkim zaciekawieniem, a potem zadawały pytania. Poprosiły miłego gościa o złożenie autografu w książkach jej autorstwa. Na koniec spotkania uczniowie zostali obdarowani przez Panią Genowefę pocztówkami przedstawiającymi Kraczkowę. Wdzięczni uczniowie wraz z nauczycielami historii pożegnali panią Genowefę kwiatami i wręczyli jej pamiątkowy dyplom.
To było niecodzienne wydarzenie w życiu szkoły i wyjątkowa lekcja historii. Uczniowie zainteresowali się przeszłością „małej Ojczyzny”.
Sukcesy w konkursie szopek
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły (pod kierunkiem p. M. Tymińskiej-Łojko) wzięli udział w wojewódzkim konkursie i wystawie szopek bożonarodzeniowych. Dla wykonawców było to ważne i ogromne przedsięwzięcie. Przy wykonaniu prac mogły uczestniczyć całe rodziny. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby odbyło się 8 stycznia 2015 roku. Wśród laureatów są uczniowie z naszej szkoły: Kacper Murias (kl. II gimnazjum) wygrał Nagrodę Główną (wycieczkę do Wieliczki), Kinga Szmuc (kl.VI) zdobyła Wyróżnienie Specjalne, a Kinga Wąs, Justyna Szydelko (również uczennice kl.VI), Martyna Nowak, Aleksandra Lekowska i Paweł Skomra (uczniowie gimnazjum) otrzymali za wykonanie szopek wyróżnienie. Gratulujemy zwycięzcom!!!
Archiwum Aktualności