100. rocznica urodzin Patrona
100. ROCZNICA URODZIN PATRONA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KRACZKOWEJW 2020 r. nadarza się wyjątkowa okazja, aby na nowo przemyśleć, ocenić i wprowadzić w codzienne życie spuściznę św. Jana Pawła II. Z racji przypadającej w dniu 18 maja br. 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły uczniowie klas siódmych przygotowali materiały, które przypominają papieskie nauczanie kierowane do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny i podkreślają aktualność drogowskazów Ojca Świętego wobec wyzwań i dylematów współczesności. Udostępnione treści są efektem realizacji programu edukacyjno-wychowawczego pt. „Drogowskazy Jana Pawła II do Polaków”. Niech przygotowane materiały pomogą w lepszym poznaniu wskazań Patrona Szkoły Podstawowej w Kraczkowej…
Zachęcam również do:
- wirtualnego spaceru po kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, gdzie przyszedł na świat Karol Wojtyła…
http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/
- obejrzenia 7-odcinkowy cyklu krótkich filmów „Dom mojego dzieciństwa”, które opowiadają historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka...
https://www.facebook.com/watch/?v=572224506745059
- wirtualnej podróży śladami Jana Pawła II…
https://tusiezaczelo.wkraj.pl/
- wysłuchania hymnu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II „Nie zastąpi Ciebie nikt”…https://www.youtube.com/watch?list=RDu-XGQ4h1Qns&v=u-XGQ4h1Qns&feature=emb_rel_end
- obejrzenia wystawy „Jan Paweł II – człowiek z wolności”http://czlowiekzwolnosci.centrumjp2.pl/
- zapoznania się z publikacją elektroniczną pt. Jan Paweł II. Człowiek Odwagi. Zarys biografii. Materiał dydaktyczny (Warszawa 2019), która została przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II:https://www.centrumjp2.pl/wp-content/uploads/2020/03/akademia-jp2_wwww.pdf
- sprawdzenia swojej wiedzy na temat Jana Pawła II:https://samequizy.pl/jak-dobrze-znasz-sw-jana-pawla-ii/
https://learningapps.org/watch?v=pshps3q9520
- zaśpiewania ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barki”…https://www.youtube.com/watch?v=mysN3e4M_T4
- zainstalowania na smartfonie następujących aplikacji…Aplikacja mobilna „Cytaty JP2” wyświetla przez 26 dni „cytat dnia”, który może stać się okazją do refleksji nad nauczaniem Papieża Polaka. Aplikacja pomaga również w poznaniu duchowych i intelektualnych korzeni, na których Karol Wojtyła opierał swoje działania w trakcie pontyfikatu.
https://www.centrumjp2.pl/aplikacja-mobilna-cytaty-jp2/
Aplikacja mobilna „ZiBaTePa”, czyli Zintegrowana Baza Tekstów Papieskich. Aplikacja zawiera najważniejsze teksty Papieża Polaka (encykliki, adhortacje, przemówienia i homilie z pielgrzymek do Polski, utwory poetyckie i dzieła literackie Karola Wojtyły), książki o życiu i nauczaniu Ojca Świętego, oraz zagraniczne pozycje w języku angielskim,francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim.
ks. Grzegorz Delmanowicz
WYSTAWA BIOGRAFICZNA
„KAROL WOJTYŁA. NARODZINY”W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kraczkowej została zorganizowana wystawa biograficzna „Karol Wojtyła. Narodziny”, zaprojektowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Jej celem jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Papieża Polaka oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia. Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca 2021 r.
Wystawa składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Ukazuje przełomowe momenty życia Jana Pawła II, bogactwo jego osobowości i myślenia. Widz, śledząc kolejne segmenty wystawy, uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; obserwuje z bliska powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą; wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra; przygląda się Jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy Mu w chorobie i ostatnich chwilach ziemskiego życia.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kulturalna, która poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego, odpowiedzialnego społeczeństwa.
WYSTAWA „KAROL WOJTYŁA. NARODZINY”
NA PLATFORMIE GOOGLE ARTS&CULTUREWszystkich rodziców zachęcamy do zapoznania się z wersją elektroniczną wystawy Centrum Myśli Jana Pawła II, która została udostępniona na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture (https://artsandculture.google.com/exhibit/karol-wojty%C5%82a-narodziny/KQICToaicSVbKg).
GAZETKA
– „W JAKI SPOSÓB JAN PAWEŁ II INSPIRUJE DZISIAJ LUDZI MŁODYCH?”Zachęcamy również całą społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II do zapoznania się z treścią gazetki pt. „W jaki sposób Jan Paweł II inspiruje dzisiaj ludzi młodych?”, która podkreśla znaczenie słów, gestów czy wydarzeń z życia św. Jana Pawła II w sposobie postrzegania świata przez młodzież. Zebrane i wydrukowane świadectwa nie są tylko zbiorem przemyśleń młodzieży na temat dziedzictwa Jana Pawła II, lecz przede wszystkim zwracają uwagę na przemieniającą i inspirującą moc osoby, życia i nauczania Papieża Polaka. Gazetka została przygotowana na podstawie publikacji zatytułowanej „Uczyń z życia arcydzieło. Młodzi o Janie Pawle II” (https://www.centrumjp2.pl/wp-content/uploads/2020/05/Publikacja_Uczy%C5%84_z_%C5%BCycia_arcydzie%C5%82o_M%C5%82odzi_o_Janie_Pawle_II_WWW_LITE.pdf).
BIOGRAFIA JANA PAWŁA IIPrzeżywając 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na urząd Biskupa Rzymu, przypomnijmy sobie także najważniejsze fakty z życia św. Jana Pawła II: Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 r. W wieku dziewięciu lat stracił matkę, a mając dwadzieścia jeden – ojca. W 1938 r. podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W okresie okupacji angażował się w pracę aktorską w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym. W tym czasie powstało również wiele jego utworów poetyckich. Początkowo pracował w kamieniołomie w Zakrzówku, później w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. 1942 to rok, w którym Wojtyła wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Równocześnie rozpoczął także w konspiracji naukę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wybuchu Powstania w 1944 r. do końca wojny, jako przyszły kapłan, mieszkał w pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy otrzymał 1 listopada 1946 r. 15 listopada 1946 r. wyjechał do Rzymu na studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum, które ukończył dwa lata później, otrzymując dyplom summa cum laude. Pierwszą parafią, do której został skierowany, aby pełnić posługę kapłańską, była Niegowić. Później został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tytuł doktora teologii uzyskał w 1948 r. Lata 1951-1953 to czas, w którym podjął się pisania pracy habilitacyjnej. Nie otrzymał jednak tytułu docenta, gdyż Ministerstwo Oświaty odrzuciło jego pracę. W 1956 r. objął katedrę etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Biskupem pomocniczym Krakowa i biskupem tytularnym Umbrii Karol Wojtyła został w 1958 r. 30 grudnia 1963 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Kardynałem został cztery lata później. Po śmierci papieża Jana Pawła I został wybrany na papieża. Wyboru dokonano 16 października 1978 r. Papież – Polak przyjął imię Jan Paweł II. Uroczysta inauguracja pontyfikatu nastąpiła 22 października. Pontyfikat papieża Jana Pawła II trwał ponad 26 lat. W trakcie jego trwania papież mianował 232 kardynałów, ogłosił 1318 błogosławionych i 478 świętych. Napisał 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji oraz 43 listy apostolskie. 3 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ocalenie od śmierci zawdzięczał Matce Bożej Fatimskiej, której rocznicę objawień obchodzono w dniu zamachu na jego życie. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. 1 maja 2011 r. papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Kanonizacji papieża – Polaka dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r.
Skorzystajmy także z portalu uruchomionego przez Centrum Myśli Jana Pawła II: https://jp2online.pl/ i elektronicznej wersji publikacji pt. „Jan Paweł II. Człowiek odwagi. Zarys biografii” (https://www.centrumjp2.pl/wp-content/uploads/2020/09/Jan-Pawe%C5%82-II.-Cz%C5%82owiek-odwagi-2020.pdf).
Odkrywajmy wspólnie i na nowo Jana Pawła II!
Ks. Grzegorz Delmanowicz
Ks. Robert Rakoczy