• DOMOWE PRZEDSZKOLE

• Zabawy i ćwiczenia – zestaw 1

Temat dnia: Na planecie Chustolandia

Karty pracy: „Odkrywam siebie. Litery i liczby” s. 80-82, „Ćwiczenia w pisaniu” s.23

Przygotuj małe karteczki w kształcie prostokąta w kolorach: biały, czerwony, niebieski (takie jak mamy w szkole), będą potrzebne do dzisiejszych zajęć.

Zabawy słuchowe z głoską „f”

(Wprowadzenie litery „f, F” na podstawie wyrazów „farby”, „Franek”)

- Podziel słowo „farby” na sylaby. Policz je. Podziel słowo „farby” na głoski. Policz je. Wymień inne słowa, w których głoska „f” jest na początku, na końcu oraz w środku.

- Przygotuj białe kartoniki. Połóż tyle kartoników, ile słyszysz sylab w słowie „farby”. Wymów głośno te sylaby. Ułóż tyle kartoników, z ilu głosek składa się słowo „farby”. Wymów je głośno, dotykając palcem kartoników. A teraz to samo z wyrazem „Franek”. Połóż tyle białych kartoników, ile słyszysz sylab w słowie „Franek”. Ułóż tyle kartoników, z ilu głosek składa się słowo „Franek”. Wymów je głośno, dotykając palcem kartoników.

- Przygotuj czerwone i niebieskie kartoniki. Wypowiedz głoskę „f” długo (fffyyy…) i krótko (f, f, f, f…). Już wiesz? Głoska „f” to spółgłoska i oznaczamy ją na niebiesko. Zaznacz teraz miejsce głoski „f” niebieskim kartonikiem. Czerwonymi kartonikami zaznacz miejsce samogłosek w słowach „farby” (a,y), „Franek”(a,e). Pozostałe miejsca zaznacz na niebiesko – to spółgłoski (r, b), (r, n, k).

Ćwiczymy rączkę z literą „f, F”

- Zobacz jak wygląda litera „f,F” i w jaki sposób się ją kreśli. Pomoże ci w tym ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=FD297VLka3w

Zwróć uwagę czym różnią się te litery? Co przypominają ci swoim kształtem? Kiedy stosujemy wielką literę?

- Spróbuj samodzielnie napisać literę „f” palcem w powietrzu, teraz gumką po biurku, teraz palcem po śladzie w książce. To samo spróbuj z wielką literą „F”

- Z pomocą mamy lub taty wykonaj ćwiczenia ze stron 80 – 82 i 23. Poproś, aby rodzic czytał ci polecenia, a potem sprawdził, czy poprawnie wykonałeś zadania.

Praca plastyczna „Rakieta”

- Przygotuj z wyprawki kartę 17, klej, nożyczki, granatowy karton (z zestawu), żółte gwiazdki i księżyc z papieru samoprzylepnego (z zestawu).

- Wytnij z karty rysunek rakiety. Złóż go wzdłuż linii przerywanych.

- Złóż karton na pół. Rozłóż go. Ułóż na środku wyciętą rakietę. Przyklej do każdej połowy kartonu jedno skrzydło rakiety tak, żeby jej kadłub wystawał nad karton.

- Naklej dookoła rakiety złote gwiazdki, księżyc i już gotowe.

- Teraz możesz udekorować swój pokój wykonanym obrazkiem. Obserwuj czy poleci 😊   Dobrej zabawy!