• 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia

          • 7 kwietnia 2023 r. ̶ Światowy Dzień Zdrowia ̶ tego dnia Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.

            W 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

            75. rocznica WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.

             

            Kluczowe wiadomości

            • Temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia zakłada, że ​​wszyscy ludzie mają dobre zdrowie, aby wieść satysfakcjonujące życie w pokojowym, dostatnim i zrównoważonym świecie.

            • Prawo do zdrowia jest podstawowym prawem człowieka. Każdy musi mieć dostęp do potrzebnych mu usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebuje, bez trudności finansowych.

            • 30% światowej populacji nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.

            • Prawie dwa miliardy ludzi stoją w obliczu katastrofalnych lub zubożających wydatków na opiekę zdrowotną, przy znacznych nierównościach dotykających osoby w najbardziej narażonych środowiskach.

            • Powszechne ubezpieczenie zdrowotne (UHC) zapewnia ochronę finansową i dostęp do podstawowych usług wysokiej jakości, wydobywa ludzi z ubóstwa, promuje dobrobyt rodzin i społeczności, chroni przed kryzysami zdrowia publicznego i przybliża nas do #ZdrowieDlaWszystkich.

            • Aby zdrowie dla wszystkich stało się rzeczywistością, potrzebujemy: jednostek i społeczności, które mają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, aby mogły dbać o zdrowie własne i swoich rodzin; wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia zapewniający wysokiej jakości opiekę skoncentrowaną na ludziach; oraz decydenci zobowiązani do inwestowania w powszechną opiekę zdrowotną.

            • Dowody wskazują, że systemy opieki zdrowotnej oparte na podejściu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) to najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób na przybliżenie ludziom usług zdrowotnych i dobrego samopoczucia

            Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa w 1980 r. ospa została wyeliminowana z certyfikatem WHO. Ospa była wysoce zaraźliwą i śmiertelną chorobą, która w samym tylko XX wieku pochłonęła około 300 milionów istnień ludzkich.

            Na początku lat 20. XXI wieku świat jest bliski wyeliminowania dwóch innych szkodliwych chorób – polio i perliczki. Globalna Inicjatywa Eliminacji Polio WHO współpracuje i wspiera wysiłki, które pomogły osiągnąć 99,9% redukcję rozprzestrzeniania się polio.

          • Życzenia

          • Zajączek skacze po lesie, życzenia w koszyczku niesie. Niech to będą dni owocne bo to Święta Wielkanocne. Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników naszej szkoły - zerówkowicze z wychowawczyniami.

          • Pasowanie na Czytelnika w klasie 1a

          • 3 kwietnia uczniowie klasy  l a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której poznali zasady korzystania z księgozbioru bibliotecznego. Rozwiązując zagadki, wykazali się dużą znajomością postaci z książek. Złożyli ślubowanie i zostali pasowani na Czytelników Biblioteki. Wszyscy uczniowie wypożyczyli sobie książki, które ich interesują. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja.

          • 2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

             

            Do niedawna uważano, że autyzm to męska rzecz, bo to właśnie chłopcy słyszeli diagnozę nawet cztery razy częściej niż dziewczynki. Stąd słynny niebieski kolor, który od lat symbolizował autyzm. Dziś wiadomo już, że diagnozy stworzone na kanwie badań, w których dominowali autystyczni chłopcy, nie uwzględniają różnic płci. Te są niezwykle istotne w procesie rozpoznawania autyzmu, bo kobiety to prawdziwe mistrzynie kamuflażu.

             

            Coroczną kampanię społeczną o zasięgu ogólnopolskim Polska na Niebiesko – zamieniamy na akcję Polska na Różowo i Niebiesko, aby zwrócić uwagę na to, że autyzm dotyczy zarówno dziewczynek jak i chłopców.

             

            Dyskryminacja społeczna, brak zrozumienia, łatka „Innego”, czy brak akceptacji – to tylko częśćz tego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby autystyczne.

            3 kwietnia 2023 w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

             

            Ubierz się na niebiesko lub różowo, pokaż, że wspierasz !!!!

          • .

          • Czym jest autyzm?

             

            Autyzm jako termin opisujący zaburzenie rozwoju funkcjonuje już od wielu lat. Dla większości zaburzenie to jest jednak nadal niewiadomą, czymś niezrozumiałym, bywa, że wzbudza lęk. Można o nim dużo przeczytać w wielu publikacjach oraz w internecie. Piszą o nim zarówno specjaliści (nauczyciele, terapeuci, pedagodzy, psycholodzy), ale także rodzice, którzy poznali już diagnozę swoich dzieci. Informacje te dla wielu osób mogą jednak okazać się niepełne. Warto poznać najistotniejsze zagadnienia dotyczące autyzmu.

             

            Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym, czyli zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Przyczyny tej nieprawidłowości nie są znane. Prawdopodobnie bardzo ważną rolę w powstaniu tego zaburzenia pełnią predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe (np. problemy okołoporodowe, biochemiczne, choroby zakaźne). Nie ma precyzyjnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn autyzmu. Wynika to z faktu, że u podłoża tego zaburzenia leżą różne czynniki, które wzajemnie na siebie wpływają, wchodzą w interakcje. Liczne badania, które są prowadzone od lat, zmierzają do ustalenia zasadniczej przyczyny autyzmu. Pewne jest jedynie to, że pod uwagę brane są tylko czynniki biologiczne, wewnętrzne, niemające nic wspólnego ze sposobem, stylem wychowania czy stosunkiem dorosłych do dziecka.

             

            Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z mówieniem, inaczej postrzegają świat, mają trudności z rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

             

            2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliżsi. Obchody tego Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

             

            Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jest już 400 tysięcy osób autystycznych. Badania wskazują, że autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, opiekunów czy rodzeństwa tych osób, a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa – około 3 mln osób. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat, dostrzeganie osób ze spektrum autyzmu i udzielanie wsparcia jest ważne, dlatego obchody Dnia Świadomości Autyzmu są objęte patronatem honorowym Prezydenta RP.

             

            W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich” – podkreśla Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

             

             

            Jeżeli ktoś chciałby poszerzyć wiedzę na temat autyzmu, dowiedzieć się czegoś więcej polecamy zapoznać się z materiałami zamieszczonymi poniżej:

             

            1. Strona Fundacji JiM, która działa aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich. Znajdują się tu podstawowe informacje o tym, jak zdiagnozować i rozpoznać autyzm u dziecka

             

            https://jim.org/aut­yzm/czy-moje-dziecko-ma-autyzm

             

            2. Strona Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, prezentuje ciekawe podcasty poświęcone tematyce autyzmu.

             

            https://synapsis.org.pl/podcasty

             

            3. Publikacje dla rodziców, nauczycieli i specjalistów w formie poradników, instruktaży, zaleceń, oraz materiały promocyjno-informacyjne o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

             

            https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania

             

             

            4. BAJKI EDUKACYJNE DO POBRANIA W FORMIE PDF

             

            http://niebieskiskarb.pl/pdf-autyzm-apteczka-pierwszej-pomocy/

          • SPOTKANIE Z CYKLU "POGAWĘDKI Z DZIADKAMI"

          • 23 marca uczniowie klasy 3a gościli w klasie babcię Lenki, panią Agnieszkę Stachów, w ramach spotkań pod hasłem "Pogawędka z Dziadkami". Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań naszego Gościa o wykonywanej pracy. Zostaliśmy zaproszeni na Ekologiczną Ścieżkę Edukacyjną w Cierpiszu. Dziekujemy za ciekawe materiały promujące to miejsce.Już zaplanowaliśmy wycieczkę. W dalszej części spotkania PANI BABCIA opowiadała o swojej wielkiej pasji jaką są podróże. Z zaciekawieniem słuchaliśmy o wyprawie do ZIEMI ŚWIĘTEJ oraz na PÓŁWYSEP SKANDYNAWSKI do Szwecji, Norwegii i Finlandii. Oglądaliśmy zdjęcia, pamiątki i książkę z tej wyprawy. Bardzo dziękujemy za tą lekcję i dobrą radę by uczyć się języków obcych. Na koniec spotkania otrzymaliśmy od Babci Lenki słodki poczęstunek. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny i słodkości.

          • Kiermasz wielkanocny

          • Serdecznie zapraszamy na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się na pierwszym piętrze korytarza szkolnego w dniach 24 i 27 marca. Dochód ze sprzedaży dekoracji wielkanocnych zostanie przeznaczony na pomoc dla ucznia naszej szkoły.

          • Ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski z okazji Pierwszego Dnia Wiosny!

          • Zwycięzcy w konkursie na plakat przedstawiający najpiękniejszą Panią Wiosnę (klasy 0-III)

            I miejsce – klasa 0a

            II miejsce- klasa Ib

            III miejsce – klasa IIb

             

            Zwycięzcy w konkursie na najpiękniejszy wiersz o wiośnie (klasy IV-VIII)

            I miejsce- klasa VIb

            II miejsce- klasa VIIIb

            III miejsce – klasa VIa

            Wyróżnienie- klasa Vb

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy

            i zapraszamy do galerii gdzie prezentujemy nagrodzone prace.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraczkowej
      • telefony: (0-17) 226-60-26 - dyrektor (0-17) 225-69-13 - wicedyrektor (0-17) 226-64-92 - sekretariat (0-17) 226-68-22 - stołówka fax: (0-17) 226-60-26 e-mail: sp.kraczkowa@interia.pl
      • sekretariat (0-17) 226-64-92
      • dyrektor (0-17) 226-60-26
      • wicedyrektor (0-17) 225-69-13
      • stołówka (0-17) 226-68-22
      • fax (0-17) 226-60-26
      • 37-124 Kraczkowa 311 woj. podkarpackie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych