• Zaproszenie do udziału w kampanii " Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"

          • każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na 17 listopada 2022 roku. Pomysłodawcą akcji był dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.​​​​​​

            Pamiętajmy, że: papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

            Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.

            Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczyWśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

            Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

            Gdzie szukać pomocy?Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą z niej skorzystać w:– Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia.– porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl.

          • Spektakl " Plastusiowy Pamiętnik" dla klas 1 i 2

          • 10.11.2022r. odbyła się wycieczka do teatru WDK w Rzeszowie.  Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas 1 i 2. Przedstawienie przygotował Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Teatrzyk bardzo podobał się uczniom.

          • Spektakl "W krainie mitów"

          • Uczniowie klas piątych obejrzeli w WDK w Rzeszowie spektakl pt. 'W krainie mitów'. Przedstawienie przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu .

          • Dzień Muffinki

          • W czwartek w naszej szkole odbył się kiermasz słodkości z okazji Dnia Muffinki. To kolejna inicjatywa Szkolnego Koła Caritas.

          • Wyjazd uczniów klas 6 do kina Helios w Rzeszowie

          • 7 listopada 2022 roku uczniowie klas 6 razem z wychowawcami obejrzeli film pt. „King: mój przyjaciel lew”. Projekcja została poprzedzona krótką lekcją kinową wprowadzającąw problematykę filmu. Film ukazał przyjaźń, troskę o losy znalezionego lwiątka oraz poruszył problem trudnych relacji rodzinnych, które uległy przemianie pod wpływem przeżytych przygód.

          • Klasowy Konkurs Recytatorski Strofy o Ojczyźnie

          • W dniu 3 listopada w klasie 3a odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski Strofy o Ojczyźnie. Laureatami zostali:

            1 miejsce- Lena Stachów

            2 miejsce- Gabriela Bartman i Klara Janowska (duet)

            3 miejsce- Liliana Łukasik

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Wyróżnieni uczniowie będą reprezentować klasę w konkursie szkolnym.

          • Uwaga! Konkurs plastyczny! „Bądź widoczny- noś odblaski!”

          • Przed nami długie jesienne wieczory kiedy Słońce szybko chowa się za horyzontem, a dni są coraz częściej pochmurne i dżdżyste. W takiej aurze jesteśmy niewidoczni na drodze co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. W związku z tym przypominamy o noszeniu niezbędnych odblasków zawsze kiedy wychodzimy z domu. Z tej okazji Samorząd Uczniowski Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraczkowej ogłasza konkurs plastyczny „Bądź widoczny- noś odblaski”.Temat, cel konkursu, czas realizacji oraz informacja o nagrodach znajduje się w regulaminie konkursu.

             

            REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO.docx

            Zapraszamy wszystkich do udziału.

          • Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas kwestują w szczytnych celach

          • W dniu 16. 10.2022 uczniowie, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zaangażowali się w zbiórkę dla zdolnej ale niezamożnej rodziny. Zbiórka odbyła się w dniu 44 rocznicy wyboru Karola Wojtyły patrona naszej szkoły na papieża. Wszystkim, którzy podjęli się udziału w zbiórce - dziękujemy. 

            W uroczystość Wszystkich Świętych wolontariusz Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę do puszek przy naszym cmentarzu. W tym roku pieniądze zbierane były na renowację nagrobka ks. Stanisława Soszyńskiego- proboszcza w Kraczkowej w latach 1950- 1980. W zbiórkę zaangażowali się również uczniowie naszej szkoły- członkowie SKC. Chętnym i zaangażowanym uczniom dziękujemy, a pozostałych namawiamy do naśladowania. 

          • SPRZĄTANIE KRACZKOWSKIEGO CMENTARZA

          • W dniu 27 października uczniowie Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole zaangażowali się w sprzątanie parafialnego cmentarza. Uprzątnęli zapomniane groby, zgrabili liście. Wolontariusze podeszli do przydzielonych im zadań z dużym entuzjazmem i za tą postawę bardzo dziękujemy. Warte naśladownictwa.

          • Pamiętamy o zmarłych

          • 2 listopada, w Zaduszki uczniowie klas Ia i Ib udali się na Cmentarz Parafialny w Kraczkowej, aby złożyć hołd wszystkim zmarłym spoczywającym na kraczkowskim cmentarzu. Zapalili znicze na grobach bliskich zmarłych oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

          • Finał akcji „Drugie życie zabawek- szansa na życie Poli Matuszek”

          • Z wielką radością chcemy poinformować, że w kiermaszu „Drugie życie zabawek- szansa na życie Poli Matuszek” na rzecz chorej dziewczynki udało nam się zebrać kwotę prawie 3000 zł. Jesteście wspaniali!!! 😍 Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zachęcamy jeszcze do wsparcia tego szczytnego celu.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraczkowej
      • telefony: (0-17) 226-60-26 - dyrektor (0-17) 225-69-13 - wicedyrektor (0-17) 226-64-92 - sekretariat (0-17) 226-68-22 - stołówka fax: (0-17) 226-60-26 e-mail: sp.kraczkowa@interia.pl
      • sekretariat (0-17) 226-64-92
      • dyrektor (0-17) 226-60-26
      • wicedyrektor (0-17) 225-69-13
      • stołówka (0-17) 226-68-22
      • fax (0-17) 226-60-26
      • 37-124 Kraczkowa 311 woj. podkarpackie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych