26 listopada 2022r w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kraczkowej odbyły się Gminne Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Uczennice z Kraczkowej zajęły I miejsce. Gratulujemy.
26 listopada 2022r w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kraczkowej odbyły się Gminne Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Uczennice z Kraczkowej zajęły I miejsce. Gratulujemy.
Informuje, że nasza placówka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. Zbieraj baterie i telefony. Ponieważ temat ochrony środowiska jest niezwykle ważny zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji. Jeśli mają Państwo w domach zużyte baterie, stare telefony, które zalegają w szufladach to można je przynosić do szkoły. Na szkolnych parapetach znajdują się pojemniki przeznaczone do składania zużytych baterii, natomiast telefony można zostawiać w sali 111. Młodsi uczniowie mogą przekazywać baterie i telefony wychowawcy.
W poniedziałek , 21 listopada 2022 r. , w nasze szkole odbył się V Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie „. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV - VIII uczęszczający do szkół noszących imię Jana Pawła II w województwie podkarpackim. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Łańcut.
Laureatami konkursu zostali: w I kategorii wiekowej:
I miejsce - Małgorzata Piersiak z ZS w Sokołowie Małopolskim,
II miejsce - Natalia Kłosowska z ZS w Grodzisku Dolnym,
III miejsce - Patrycja Kwiatkowska ze SP Nr 1 w Przeworsku.
Wyróżnienie: Maja Cząstka ze SP w Drohojowie,
Wojciech Kowalczyk z ZS w Stępinie,
Kamila Jurek z ZS w Medyni Głogowskiej.
W II kategorii wiekowej:
I miejsce - Anna Balawender z ZS w Zarzeczu,
II miejsce - Aleksandra Dybaś ze SP Nr 1 w Przeworsku,
III miejsce - Przemysław Bartman z ZSP w Kraczkowej.
Wyróżnienie: Michał Godek z ZS w Stępinie,
Lidia Kot z ZS w Medyni Głogowskiej,
Gabriela Kraska z ZS w Sokołowie Małopolskim.
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Z tej okazji w naszej szkole podjęte zostały działania zachęcające do okazywania sobie na co dzień szacunku, serdeczności, uśmiechu i mówienia miłych słów. W szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Drzwi do klas zostały udekorowane uśmiechniętymi buźkami. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Uczniowie mieli za zadanie napisać na paseczkach z kolorowego papieru życzliwe słowo. Na korytarzu pojawiły się piękne skrzydła, na których każdy mógł znaleźć napisaną przez siebie karteczkę i zrobić zdjęcie pod hasłem „ Życzliwość dodaje skrzydeł.” Kolejną atrakcją naszego święta była Skrzynka Życzliwości, za pośrednictwem której uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Pojawiły się również ogłoszenia tak zwane” zrywki” pod nazwą "Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej". Promujmy zatem życzliwość i zarażajmy nią innych.
Wszystkim, którzy umili swoimi pomysłami i dekoracjami Szkolny Dzień Życzliwości
Serdecznie dziękujemy!
“Wyobraź sobie anioła, a zaraz poczujesz jego obecność.”
Drogi Uczniu,
jeśli czujesz się zestresowany, przytłoczony nadmiarem obowiązków, chcesz wyciszyć swoje emocje lub wręcz przeciwnie, chciałbyś pokazać nam swoje talenty....
Koniecznie zajrzyj do sali 114 i weź udział w warsztatach terapeutycznych pt. "Mój przyjaciel Anioł". Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu wspierasz akcję charytatywną na rzecz Poli Matuszek bowiem wszystkie stworzone prace zostaną wystawione na sprzedaż, z której dochód przekażemy na leczenie dziewczynki.
"Malowanie na odstresowanie" możesz rozpocząć już 14 listopada. Mały warsztat artystyczny dostępny będzie w następujących dniach:
poniedziałek: 5,6 lekcja
wtorek: 6 lekcja
środa: 5,6 lekcja
piątek: 5,6 lekcja
To Ty decydujesz kiedy masz ochotę na spotkanie ze swoim Aniołem.
Serdecznie zapraszamy również nauczycieli, którzy pragną zamienić swoje emocje w twórczość artystyczną.
Dnia 16.11.22r. w klasie 2a odbyły się warsztaty biblioteczne z bajkoterapii pod hasełem " Każdy mały i duży człowiek ma prawo do życia bez przemocy"
Wczoraj zakończyliśmy zbiórkę na rzecz Podkarpackiego Hospicjum Dla Dzieci w ramach akcji "Zamiast ciasteczek kup paczkę chusteczek". Dzisiaj przedstawiciele Szkolnego Koła "Caritas" i Rady Rodziców zawieźli zebrane rzeczy i przekazali je pracownikom fundacji. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za wsparcie. Wkrótce zostanie ogłoszona nowa zbiórka - Mikołajkowa.
Laura Pinkowicz w duecie reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata Show Dance. Gratulujemy i trzymamy kciuki za "Iskierkę" :):):)
Miło nam poinformować, że pani Dorota Skomra- Bem, uzyskała nominację przez uczniów i ich rodziców do największego w Polsce Plebiscytu Edukacyjnego 2022. Głosowanie w plebiscycie już się rozpoczęło.
Na prośbę rodziców zamieszczamy link do głosowania:
www.nowiny24.pl/p/kandydat/3144399
Można również głosować wysyłając SMS o treści: RZD.143 na numer 7303(3,69zł z vat) Dziękujemy!!!
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz nauczycieli szkół noszących imię Jana Pawła II w województwie podkarpackim do wzięcia udziału w V Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Strofy o Ojczyźnie. Informujemy, że Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Regulamin_V_Wojewodzkiego_Konkursu_Recytatorskiego_Strofy_o_Ojczyznie.doc
W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kraczkowej 14 listopada 2022r. odbył się IX Szkolny Konkurs Recytatorski „Strofy o Ojczyźnie”. Miał na celu: popularyzowanie utworów patriotycznych wśród dzieci, zainteresowanie uczniów poezją, kształtowanie postawy miłości do Ojczyzny, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
W eliminacjach wzięło udział 50 uczniów z klas 0 – VIII. Każda klasa mogła wytypować trzech uczniów.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach:
I kategoria: klasy 0 - II
II kategoria : klasy III – V
III kategoria : klasy VI – VIII
Uczestnicy konkursu recytowali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej.
Jury obradowało w składzie:
Adam Opałka – przewodniczący
Małgorzata Hadław – członek
Iwona Jaworska – członek
W ocenie recytacji wzięto pod uwagę następujące kryteria:
dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
interpretacja tekstu,
kultura słowa (poprawność językowa, dykcja),
ogólny wyraz artystyczny
Komisja wyłoniła laureatów konkursu:
I kategoria wiekowa:
I miejsce: Gabriel Nieroda z kl. 2b
II miejsce: Łucja Skomra z kl. 2a
III miejsce: Miłosz Nowak z kl. 1b
Wyróżnienie: Hanna Rejman z kl. 0a
Zuzanna Pękala z kl. 0b
II kategoria wiekowa:
I miejsce: Weronika Cyran z kl. 4a
II miejsce: Oliwia Boroszko z kl. 4a
III miejsce: Patryk Walawender z kl. 5a
Wyróżnienie: Gabriela Bartman i Klara Janowska z kl. 3a
Aniela Malik z kl. 5b
III kategoria wiekowa:
I miejsce: Przemysław Bartman z kl. 8a
II miejsce: Małgorzata Nycz z kl. 7
III miejsce: Martyna Myćka z kl. 6b
Wyróżnienie: Maja Naróg z kl. 6b
Łukasz Nowak z kl. 8b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny ich recytacji i gratulujemy zwycięzcom konkursu.
Swoje podziękowania kierujemy również do nauczycieli i rodziców przygotowujących uczniów.
Organizatorki :
Agata Kargol
Alina Maciuła
W każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypada on na 17 listopada 2022 roku. Pomysłodawcą akcji był dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.
Pamiętajmy, że: papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.
Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczyWśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.
Gdzie szukać pomocy?Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia mogą z niej skorzystać w:– Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia.– porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl.
Powered by aSc EduPage