W różnych regionach naszego kraju dania te mogą różnić się pomiędzy sobą, jednak zazwyczaj na naszych stołach pojawia się karp pod różnymi postaciami, barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa, kapusta postna z grzybami, kapusta z grochem, kutia, kompot z suszu oraz wiele, wiele słodkości których przygotowanie często zaczyna się jeszcze przed tym ważnym dniem. Nakrycie stołu zawsze jest bardzo uroczyste i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, a poza liczbą osób, którzy będą tego dnia uczestniczyć w wieczerzy stawiane jest jedno dodatkowe nakrycie. W zależności od regionu i zgodnie z tradycjami, jakie w nim panują, nakrycie to przygotowane jest dla zbłąkanego wędrowca, samotnej osoby, bliskich, których nie ma już wśród nas. Różnie tę tradycję interpretują starsi członkowie naszych rodzin, ale wiemy, że zawsze było ono obowiązkowe. Stół nakryty jest świątecznym obrusem, a na nim obowiązkowo leży sianko i opłatek. Kiedy wszystko już jest przygotowane, wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, gdy pierwsza gwiazdka zaświeci na niebie. Wtedy właśnie najstarszy członek rodziny odmawia modlitwę, czytamy fragment Pisma Świętego z Ewangelii św. Łukasza, a następnie na znak pojednania dzielimy się ze wszystkimi opłatkiem i składamy sobie życzenia. Tego dnia nikt nie je w pośpiechu, a wieczerza ta może trwać przez kilka godzin. Dzięki niej każdy ma czas dla swoich najbliższych. Po posiłku śpiewamy kolędy, dzielimy się wrażeniami z całego roku, opowiadamy sobie, co udało nam się osiągnąć i czego oczekujemy od przyszłego roku. Zawsze - przynajmniej najmłodsi członkowie rodziny, znajdują pod drzewkiem świątecznym jakieś upominki (oczywiście o ile byli grzeczni przez cały rok). W nocy całymi rodzinami udajemy się do kościoła na pasterkę.
Jednak z Wigilią związane są nie tylko tradycje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale także przesądy i zwyczaje. Nasi przodkowie wierzyli, że jeśli tego dnia jako pierwszy gość do domu zawita mężczyzna, to szczęście przyniesie on rodzinie na cały rok. Panuje również przesąd, że jaki wigilijny dzień, taki będzie cały rok – dlatego też tego dnia musimy starać się być dla siebie miłymi i wybaczać wszystkie urazy. Niektóre gospodynie, lepiąc uszka, wkładają do jednego z nich pieniążek, który zagwarantuje szczęśliwemu znalazcy bogactwo przez cały rok.
Wiele jest tradycji i zwyczajów, ważnym jednak jest to, że to one odróżniają czas świąteczny od wszystkich innych dni i dzięki nim mamy najpiękniejsze wspomnienia. Zadbajmy wszyscy, aby i ta nadchodząca Wigilia przyniosła nam niezapomniane, pięknie przeżyte chwile, do których będziemy sięgać pamięcią w czasie, gdy może będzie nam smutno i źle …
A oto, jak pamiętają poprzednie Wigilie w swoim życiu nasi najmłodsi…