Informacja nt. szczepień przeciwko grypie
Film historyczny „Legiony” w kinie Helios
Dnia 14 października 2019 roku uczniowie najstarszych klas naszej szkoły tj. VIII i VII pod opieką nauczyciela historii Alicji Malskiej oraz wychowawców: Anny Wojturskiej, Aliny Maciuły, Agaty Kargol i Anny Sępskiej-Skomra udali się do kina Helios w Rzeszowie na film historyczny pt. „Legiony”.
Projekcję filmu poprzedziła prelekcja wygłoszona przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dotycząca tematyki filmu.
Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.
Film "Legiony" przybliża zarówno atmosferę, jaka panowała w szeregach legionistów, jak i dylematy, przed którymi stali wówczas młodzi Polacy. To także opowieść o miłości do będącej w niewoli Ojczyzny.
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie z klasy 2b i 8a pod kierunkiem pań Beaty Chmiel, Marzeny Wołos i Elżbiety Wróblewskiej. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.
14Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie akademii głoś zabrały: zastępca dyrektora szkoły Pani Iwona Szczepańska i przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Murias. W swoich przemówieniach mówiły o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowały za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyły wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Dzień Papieski - XIX Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu
- 11
Zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
24 uczniów z klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kraczkowej włączyło się w dniu 13 października br. w przeprowadzenie zbiórki organizowanej przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego.
3Większość z nich to członkowie Szkolnego Koła Caritas. Zbiórka odbywała się przy kościele parafialnym pw. św. Mikołaja bpa w Kraczkowej. Wolontariusze, kwestując na rzecz zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin, rozdawali wiernym balony, obrazki dokumentujące pontyfikat św. Jana Pawła II oraz cukierki.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.
Posadź drzewko w Kraczkowej
Dnia 12 października 2019 roku z inicjatywy Wójta Gminy Łańcut, pana Jakuba Czarnoty oraz Radnej Rady Gminy, pani Joanny Murias, odbyła się akcja „Posadź drzewko w Kraczkowej”.
3Celem akcji było upiększenie krajobrazu naszej miejscowości, uwrażliwienie mieszkańców na estetykę otoczenia oraz dbałość wszystkich o środowisko przyrodnicze. W akcji wzięli udział uczniowie naszej szkoły, należący do Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami: panią Marzeną Wołos, księdzem Grzegorzem Delmanowiczem i nauczycielką biologii panią Beatą Chmiel. Uczniowie sprawnie uporządkowali teren Pomnika Chwały Grunwaldzkiej, a następnie obsadzili go pięknymi tujami i krzewami. Wspaniała, słoneczna pogoda sprawiła, że praca przebiegała w radosnej, pełnej entuzjazmu atmosferze. Po skończonej pracy, zmęczeni, ale w bardzo dobrych nastrojach, wszyscy chętnie skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów przedsięwzięcia. Akcja będzie miała charakter cykliczny z czego wszyscy się ucieszyli. Kraczkowa ma szansę stać się piękną, pełną zieleni i kwiatów miejscowością. Ze zniecierpliwieniem czekamy na kontynuację tego projektu.
Próbna ewakuacja
11 października uczniowie i pracownicy szkoły uczestniczyli w ćwiczeniach ewakuacyjnych na wypadek pożaru. Najmłodsi uczniowie mieli okazję zobaczyć wóz strażacki.
XIX Pielgrzymka Rodziny Szkół im Jana Pawła II na Jasną Górę
9 i 10 października wraz z 10 tys. uczniów i wychowawców z 250 szkół z różnych stron Polski uczestniczyliśmy w XIX Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Mottem spotkania stało się hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”.
31W przeddzień głównych uroczystości stanęliśmy przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Apelu Jasnogórskim. Nasze skupione twarze można zobaczyć w relacji telewizji Trwam.
W czwartek uczestniczyliśmy we Mszy Św. na Szczycie prowadzonej przez Duszpasterza Szkół Papieskich ks. biskupa Henryka Tomasika. Nasz poczet sztandarowy wraz z dziesiątkami innych otaczał wały wzniesienia, a pozostali uczniowie z opiekunem zgromadzili się na placu pod murami. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Podczas pobytu na Jasnej Górze zobaczyliśmy m.in. Skarbiec Pamięci Narodu, historię Polski w obrazach i rzeźbach w kolejnych salach i korytarzach, eksponaty z oblężeń na wałach, a także panoramę Częstochowy ze szczytu wieży.
Na trasie podróży wstąpiliśmy do Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Razem z uczniami pielgrzymowali ks. Robert Rakoczy i wychowawcy Alina Maciuła i Halina Magoń.
Spotkanie z podróżnikiem
09.10.2019
Tym razem podróżnik z grupy TRZASK zabrał uczniów naszej szkoły w podróż do Tajlandii. Wysłuchali oni ciekawej opowieści i obejrzeli prezentację fotografii.
Informacje dla rodziców
Szanowni Państwo, zachęcamy do skorzystania z możliwości transportu dzieci do i ze szkoły za pośrednictwem uruchomionych w tym roku szkolnym kursów autobusowych.
Autobus wyjeżdża z Łańcuta o godzinie 7.08 z Placu Targowego i przemieszcza się przez ulicę
J. Piłsudskiego, Kraczkową Dolną (przystanek koło Sezamu), Kraczkową Tłoki (przystanek przy Bliskiej), Kraczkową Tłoki ( przystanek przy Peugeot), Kraczkową Budy, Kopciówkę, docierając pod szkołę około godziny 7.25. Dzieci odbiera pod opiekę jeden z pracowników szkoły i odprowadza je do budynku.Autobus, wraz z drugim pracownikiem szkoły przemierza dalszą trasę przez Zagumnia (przystanek przy piekarni), Skrzyżowanie, Kraczkową Rondo i jedzie na Działy, skąd powraca pod szkołę.
Kurs z godziny 8.10 przebiega w ten sam sposób.
Cena biletów płatnych wynosi:
55 zł w obie strony - Budy, Zagumnia, Skrzyżowanie
70 zł w obie strony – Rondo, Działy, Tłoki
Istnieje możliwość zakupu ½ biletu (w jedną stronę)
Cena biletów jednorazowych dla uczniów wynosi:
2 przystanki – 1.50 zł
3 przystanki – 2.00 zł
Trwają negocjacje celem utworzenia dodatkowego kursu po lekcji 6. Efekt zależy od rentowności kursów autobusu.
Strefa ruchu i parking przy budynku szkoły
W godzinach od 7.00 – 9.00 oraz 13.00 – 15.00 otwarta jest brama górna (przeciwpożarowa). Obowiązuje wtedy ruch jednokierunkowy od wjazdu głównego (z dołu do góry).
Parking dla rodziców znajduje się po prawej stronie przejazdu, natomiast dla pracowników po lewej.
W pozostałych godzinach obowiązuje przejazd dwukierunkowy przez bramę główną.
Rusza całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ
Szanowni Rodzice!
3 października rozpoczęły się w naszej szkole zajęcia przeprowadzane przez panie z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łańcucie w ramach programu profilaktycznego pod tytułem APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ. Warsztaty skierowane są do uczniów z klas 2, 3 i 4 przebywających w świetlicy szkolnej. Jest to cykl zajęć, które będą odbywały się systematycznie w czwartki o godzinie 13.00.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z krótką charakterystyką programu i o wyrażenie zgody na udział dzieci w zajęciach. Druki zgód są do odebrania w świetlicy.
Program edukacyjny APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ uczy dzieci czegoś więcej niż zwykłe lekcje przedmiotowe, dotyka bowiem umysłu i serca. Najważniejsze cele programu to budowanie poczucia własnej wartości dziecka oraz jego wiary we własne możliwości. Dzieci będą miały możliwość pozyskania przyjaciół i nauki kreatywnej zabawy oraz współpracy. Założenia programu wskazują konieczność, by każde dziecko budowało atmosferę zgody, uczyło się radzić sobie w trudnej sytuacji, optymistycznego podejścia do stawianych przed nim zadań, wytrwałości i kreatywności.
Cykl zajęć warsztatowych umożliwi dzieciom utworzenie własnej apteczki pierwszej pomocy emocjonalnej, którą będzie mogło wykorzystywać, kiedy trzeba poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać dobry humor i nadzieję.
W trakcie realizacji programu dzieci uzupełnią swoje własnoręcznie wykonane apteczki, zajmując się tematami ważnymi dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania:
- Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
- Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
- Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń!
- Kreatywność – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
- Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
- Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
- Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
- Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
- Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
- Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
Cennik biletów
Ceny biletów w autobusie linii Łańcut – Kraczkowa:
– Budy, Kopciówka, Zagumnia, Skrzyżowanie, szkoła – 2 zł; bilet miesięczny w dwie strony 55 zł, w jedną stronę 27,50 zł
– Rondo, Działy, Tłoki, szkoła – 3 zł; bilet miesięczny w dwie strony 70 zł, w jedną stronę 35 zł.
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
W czwartek 3.10.2019 r. odbyła się pierwsza dyskoteka w nowym roku szkolnym. Została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV - VIII. Wszyscy świetnie bawili się przy muzyce, o którą zadbali chłopcy z klasy VIII b: Dominik Dubiel i Dawid Śleboda.
Wychowanie przez Czytanie Edycja 2019
Nasza szkoła została zakwalifikowana do programu „Wychowanie przez czytanie” Edycja 2019 organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem programu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości moralnych – pomoc w zrozumieniu przez nich istoty wartości, wskazanie korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu oraz przećwiczenie sposobów ich praktykowania. Równoważnym celem jest propagowanie czytelnictwa oraz umacnianie roli literatury jako moralnego kompasu i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.
5Uczniowie klas V - VII wkrótce poznają treść 15 opowiadań z cyklu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” traktujące o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata. Autorami tych opowiadań są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser. Elementem programu jest też konkurs prac multimedialnych zrealizowanych przez uczniów.
Wraz z decyzją o włączeniu nas do Programu otrzymaliśmy nieodpłatnie pakiet materiałów: dwie książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” – do przeczytania i omówienia z uczniami, poradniki dla nauczycieli i rodziców „Z dzieckiem w świat wartości” i „Wychowanie przez czytanie”, scenariusze zajęć, prezentację dla rodziców, materiały multimedialne.
Biegi przełajowe klas 3 - 8 w ramach projektu Erasmus+
1.10.2019 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Sportu odbyły się w Kraczkowej na stadionie LZS szkolne biegi przełajowe. Uczniowie biegali w kilku kategoriach wiekowych dla dziewcząt i chłopców. Kibice mocno dopingowali swoich faworytów. Zwycięzcom gratulujemy!
40
Pszczoły – nasi mali przyjaciele
1 października we wtorek w naszej szkole odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów z klas 0 – 3 z panem pszczelarzem. Dzieci uczestniczyły w warsztatach zatytułowanych „Pszczoły – nasi mali przyjaciele”, podczas których miały okazję zgłębić wiedzę o świecie pszczół. W czasie zajęć poznali szereg ciekawostek dotyczących owadów, hierarchię ula, naturalne produkty pszczele, akcesoria pszczelarskie i budowę uli. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom.
Miej Obraz Osoby Niewidomej
30 września i 1 października naszą szkołę odwiedziła Pani Katarzyna Nowak – niewidoma artystka z Wrocławia. Wystąpiła ona przed najmłodszymi uczniami placówki z klas 0–3, zabierając dzieci w muzyczną podróż do bajkowego świata. Spotkanie z artystką odbyło się w ramach realizacji Integracyjnego Programu Edukacyjnego - projektu „MOON” - Miej Obraz Osoby Niewidomej, wdrożonego przez Fundację „Wygrajmy Razem” z Dąbrowy Górniczej.
Szkolne Koło Caritas - zbiórka odzieży, kontynuacja akcji „Zbieramto”
Szkolne Koło Caritas, we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich, organizuje zbiórkę odzieży, obuwia oraz rzeczy codziennego użytku, przeznaczonych dla rodziny, w której starsza siostra (21 lat) wychowuje swoje rodzeństwo.
Prosimy o rzeczy nowe lub używane, ale w bardzo dobrym stanie.
Rozmiary: rozmiar butów:
Szymon (11lat) 164 34/35
Lena (7lat) 140 33
Klaudia (6lat) 130/132 30/31
Zebrane rzeczy prosimy składać u opiekunów SKC, w salach 205 i 114. Zbiórka trwa do 17 grudnia 2019 r.
Prosimy o przyłączenie się do akcji!
Dziękujemy za zakup kalendarzyków, z których dochód został przekazany na rzecz Fundacji Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.
Informujemy, że kontynuujemy akcję „Zbieramto”: gromadzimy zużyte baterie, srebrny i złoty złom, niesprawne telefony komórkowe, drobne monety. Celem akcji jest wsparcie zagranicznych misji Księży Sercanów: program dożywiania urugwajskich dzieci, budowa Sercańskiego Domu dla Dziewcząt na Filipinach, pomoc filipińskim rodzinom poszkodowanym przez powódź. Więcej informacji na stronie >>>zbieramto.pl.
Prosimy o wsparcie.
Archiwum Aktualności