Większość wydarzeń w kraju pod hasłem „Narodowe Czytanie” odbyła się 8 września, a w naszej szkole tę piękną inicjatywę przeprowadziliśmy we wtorek 9 października. Po raz szósty dołączyliśmy do grona Polaków czytających i propagujących literaturę narodową. W kraju była to siódma odsłona tej akcji.
W roku 2018 ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Wyjaśnienie wyboru tej powieści znajduje się w liście Prezydenta RP skierowanym do naszej społeczności szkolnej.
- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.(…)
Uczniowie klasy 3b gimnazjum zaprezentowali kilka wybranych fragmentów, oddających częściowo cel i przesłanie będące założeniem autora „Przedwiośnia”. Piękna interpretacja tekstu i stroje lektorów zobrazowały przeżycia bohaterów powieści. Scenografię tworzyły symbole narodowe, wystawa twórczości Stefana Żeromskiego oraz okolicznościowa pieczęć, którą nasza szkoła otrzymała z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP.