• V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim

• 30 marca b.r. odbył się V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim.
            Wyniki konkursu:
            Klasy 1-3:
            I miejsce: Lena Stachów
            II miejsce: Klara Janowska
            wyróżnienie: Gabriel Nieroda
            Klasy 4:
            I miejsce: Miłosz Kisała
            II miejsce: Anna Trzyna, Hanna Cieślak
            wyróżnienie: Oliwia Boroszko, Bartosz Krawczyński
            Klasy 5:
            I miejsce: Maja Nieroda
            II miejsce: Jan Panek
            wyróżnienie: Milena Michna, Peter Magoń
            Klasy 6-7:

I miejsce: Aniela Kunysz
            II miejsce: Roksana Ryznar
            wyróżnienie: Małgorzata Nycz
            Klasy 8:
            I miejsce: Weronika Trzyna
            II miejsce: Weronika Panek
            wyróżnienie: Malwina Magoń, Oliwia Panek, Amelia Kwiatkowska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nauczyciele języka angielskiego

• Uczniowie klasy III zorganizowali zbiórkę dla Kocurka Kilera

• W związku z przypadającym dziś 4.04. Światowym Dniem Zwierząt Bezdomnych, uczniowie klasy III a wraz z Wychowawczynią Panią Dorotą Skomrą  - Bem przekazali dla podopiecznego Fundacja Felineus - Kocurka Kilera zebrane z sercem i wielką empatią smaczki. Kiler jest szczególnie bliski nam wszystkim, gdyż to Kocurek z terenu naszej miejscowości i przebywa tu u nas w Kraczkowej, w dt Fundacji. Jako opiekunka Kilera ogromnie dziękuję za podarunek i pamięć w tym szczególnym dniu o BEZDOMNYCH ZWIERZĘTACH

• 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia

• 7 kwietnia 2023 r. ̶ Światowy Dzień Zdrowia ̶ tego dnia Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.

W 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

75. rocznica WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.

Kluczowe wiadomości

• Temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia zakłada, że ​​wszyscy ludzie mają dobre zdrowie, aby wieść satysfakcjonujące życie w pokojowym, dostatnim i zrównoważonym świecie.

• Prawo do zdrowia jest podstawowym prawem człowieka. Każdy musi mieć dostęp do potrzebnych mu usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebuje, bez trudności finansowych.

• 30% światowej populacji nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.

• Prawie dwa miliardy ludzi stoją w obliczu katastrofalnych lub zubożających wydatków na opiekę zdrowotną, przy znacznych nierównościach dotykających osoby w najbardziej narażonych środowiskach.

• Powszechne ubezpieczenie zdrowotne (UHC) zapewnia ochronę finansową i dostęp do podstawowych usług wysokiej jakości, wydobywa ludzi z ubóstwa, promuje dobrobyt rodzin i społeczności, chroni przed kryzysami zdrowia publicznego i przybliża nas do #ZdrowieDlaWszystkich.

• Aby zdrowie dla wszystkich stało się rzeczywistością, potrzebujemy: jednostek i społeczności, które mają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych, aby mogły dbać o zdrowie własne i swoich rodzin; wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia zapewniający wysokiej jakości opiekę skoncentrowaną na ludziach; oraz decydenci zobowiązani do inwestowania w powszechną opiekę zdrowotną.

• Dowody wskazują, że systemy opieki zdrowotnej oparte na podejściu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) to najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób na przybliżenie ludziom usług zdrowotnych i dobrego samopoczucia

Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa w 1980 r. ospa została wyeliminowana z certyfikatem WHO. Ospa była wysoce zaraźliwą i śmiertelną chorobą, która w samym tylko XX wieku pochłonęła około 300 milionów istnień ludzkich.

Na początku lat 20. XXI wieku świat jest bliski wyeliminowania dwóch innych szkodliwych chorób – polio i perliczki. Globalna Inicjatywa Eliminacji Polio WHO współpracuje i wspiera wysiłki, które pomogły osiągnąć 99,9% redukcję rozprzestrzeniania się polio.

• Życzenia

• Zajączek skacze po lesie, życzenia w koszyczku niesie. Niech to będą dni owocne bo to Święta Wielkanocne. Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników naszej szkoły - zerówkowicze z wychowawczyniami.

• Pasowanie na Czytelnika w klasie 1a

• 3 kwietnia uczniowie klasy  l a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, podczas której poznali zasady korzystania z księgozbioru bibliotecznego. Rozwiązując zagadki, wykazali się dużą znajomością postaci z książek. Złożyli ślubowanie i zostali pasowani na Czytelników Biblioteki. Wszyscy uczniowie wypożyczyli sobie książki, które ich interesują. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja.