• 2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

             

            Do niedawna uważano, że autyzm to męska rzecz, bo to właśnie chłopcy słyszeli diagnozę nawet cztery razy częściej niż dziewczynki. Stąd słynny niebieski kolor, który od lat symbolizował autyzm. Dziś wiadomo już, że diagnozy stworzone na kanwie badań, w których dominowali autystyczni chłopcy, nie uwzględniają różnic płci. Te są niezwykle istotne w procesie rozpoznawania autyzmu, bo kobiety to prawdziwe mistrzynie kamuflażu.

             

            Coroczną kampanię społeczną o zasięgu ogólnopolskim Polska na Niebiesko – zamieniamy na akcję Polska na Różowo i Niebiesko, aby zwrócić uwagę na to, że autyzm dotyczy zarówno dziewczynek jak i chłopców.

             

            Dyskryminacja społeczna, brak zrozumienia, łatka „Innego”, czy brak akceptacji – to tylko częśćz tego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby autystyczne.

            3 kwietnia 2023 w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

             

            Ubierz się na niebiesko lub różowo, pokaż, że wspierasz !!!!

          • .

          • Czym jest autyzm?

             

            Autyzm jako termin opisujący zaburzenie rozwoju funkcjonuje już od wielu lat. Dla większości zaburzenie to jest jednak nadal niewiadomą, czymś niezrozumiałym, bywa, że wzbudza lęk. Można o nim dużo przeczytać w wielu publikacjach oraz w internecie. Piszą o nim zarówno specjaliści (nauczyciele, terapeuci, pedagodzy, psycholodzy), ale także rodzice, którzy poznali już diagnozę swoich dzieci. Informacje te dla wielu osób mogą jednak okazać się niepełne. Warto poznać najistotniejsze zagadnienia dotyczące autyzmu.

             

            Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym, czyli zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Przyczyny tej nieprawidłowości nie są znane. Prawdopodobnie bardzo ważną rolę w powstaniu tego zaburzenia pełnią predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe (np. problemy okołoporodowe, biochemiczne, choroby zakaźne). Nie ma precyzyjnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn autyzmu. Wynika to z faktu, że u podłoża tego zaburzenia leżą różne czynniki, które wzajemnie na siebie wpływają, wchodzą w interakcje. Liczne badania, które są prowadzone od lat, zmierzają do ustalenia zasadniczej przyczyny autyzmu. Pewne jest jedynie to, że pod uwagę brane są tylko czynniki biologiczne, wewnętrzne, niemające nic wspólnego ze sposobem, stylem wychowania czy stosunkiem dorosłych do dziecka.

             

            Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z mówieniem, inaczej postrzegają świat, mają trudności z rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

             

            2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliżsi. Obchody tego Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu i są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania oraz bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.

             

            Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jest już 400 tysięcy osób autystycznych. Badania wskazują, że autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, opiekunów czy rodzeństwa tych osób, a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa – około 3 mln osób. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat, dostrzeganie osób ze spektrum autyzmu i udzielanie wsparcia jest ważne, dlatego obchody Dnia Świadomości Autyzmu są objęte patronatem honorowym Prezydenta RP.

             

            W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich” – podkreśla Joanna Grochowska, Wiceprezes Fundacji SYNAPSIS.

             

             

            Jeżeli ktoś chciałby poszerzyć wiedzę na temat autyzmu, dowiedzieć się czegoś więcej polecamy zapoznać się z materiałami zamieszczonymi poniżej:

             

            1. Strona Fundacji JiM, która działa aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich. Znajdują się tu podstawowe informacje o tym, jak zdiagnozować i rozpoznać autyzm u dziecka

             

            https://jim.org/aut­yzm/czy-moje-dziecko-ma-autyzm

             

            2. Strona Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, prezentuje ciekawe podcasty poświęcone tematyce autyzmu.

             

            https://synapsis.org.pl/podcasty

             

            3. Publikacje dla rodziców, nauczycieli i specjalistów w formie poradników, instruktaży, zaleceń, oraz materiały promocyjno-informacyjne o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

             

            https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania

             

             

            4. BAJKI EDUKACYJNE DO POBRANIA W FORMIE PDF

             

            http://niebieskiskarb.pl/pdf-autyzm-apteczka-pierwszej-pomocy/

          • SPOTKANIE Z CYKLU "POGAWĘDKI Z DZIADKAMI"

          • 23 marca uczniowie klasy 3a gościli w klasie babcię Lenki, panią Agnieszkę Stachów, w ramach spotkań pod hasłem "Pogawędka z Dziadkami". Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań naszego Gościa o wykonywanej pracy. Zostaliśmy zaproszeni na Ekologiczną Ścieżkę Edukacyjną w Cierpiszu. Dziekujemy za ciekawe materiały promujące to miejsce.Już zaplanowaliśmy wycieczkę. W dalszej części spotkania PANI BABCIA opowiadała o swojej wielkiej pasji jaką są podróże. Z zaciekawieniem słuchaliśmy o wyprawie do ZIEMI ŚWIĘTEJ oraz na PÓŁWYSEP SKANDYNAWSKI do Szwecji, Norwegii i Finlandii. Oglądaliśmy zdjęcia, pamiątki i książkę z tej wyprawy. Bardzo dziękujemy za tą lekcję i dobrą radę by uczyć się języków obcych. Na koniec spotkania otrzymaliśmy od Babci Lenki słodki poczęstunek. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny i słodkości.

          • Kiermasz wielkanocny

          • Serdecznie zapraszamy na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się na pierwszym piętrze korytarza szkolnego w dniach 24 i 27 marca. Dochód ze sprzedaży dekoracji wielkanocnych zostanie przeznaczony na pomoc dla ucznia naszej szkoły.

          • Ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski z okazji Pierwszego Dnia Wiosny!

          • Zwycięzcy w konkursie na plakat przedstawiający najpiękniejszą Panią Wiosnę (klasy 0-III)

            I miejsce – klasa 0a

            II miejsce- klasa Ib

            III miejsce – klasa IIb

             

            Zwycięzcy w konkursie na najpiękniejszy wiersz o wiośnie (klasy IV-VIII)

            I miejsce- klasa VIb

            II miejsce- klasa VIIIb

            III miejsce – klasa VIa

            Wyróżnienie- klasa Vb

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy

            i zapraszamy do galerii gdzie prezentujemy nagrodzone prace.

          • "Czyste lasy i potoki"

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie,

            Edukacja ekologiczna, szacunek do przyrody, troska o dobro wspólne to wartości, o których warto nie tylko mówić, ale przede wszystkim wcielać w życie poprzez realne działa. Wokół nas nie brakuje pomysłów, małych inicjatyw jak i dużych projektów związanych z ochroną środowiska. W szkołach zakończyła się gminna akcja zbiórki makulatury (łącznie zebrano 16 ton). Działamy na rzecz ograniczenia zużycia butelek PET poprzez bidony oraz poidełka w każdej szkole. W ośrodkach kultury zachęcamy do segregacji odpadów dzięki specjalnym pojemnikom dostępnym w każdej placówce. Teraz ruszamy z czwartą edycją akcji „Czyste lasy i potoki”, w ramach której wspólnie z mieszkańcami będziemy sprzątać naszą gminę.

            Sposób działania taki sam jak do tej pory, z tym, że tym razem spotykamy się pod szkołami, bierzemy worki, rękawiczki i ruszamy w miejsca wskazane przez organizatorów akcji. Po pracy zapraszamy na ognisko, grilla lub poczęstunek w środku budynku w zależności od warunków atmosferycznych. Wspólnie zadbamy o naszą gminę. Dodatkowo w tym roku, tam gdzie będzie taka potrzeba oprócz sprzątania odbędzie się sadzenie krzewów.

            Akcja zbiórki makulatury pokazała, że można na Was liczyć. Ponad 300 uczniów zebrało co najmniej 20 kilogramów, za co każdy otrzyma trzydniowy karnet na basen w Wysokiej (karnet dla ucznia i opiekuna). To jednak nie wszystko każdy uczeń, który wraz z pełnoletnim opiekunem weźmie udział w akcji „Czyste lasy i potoki” na terenie swojego sołectwa otrzyma trzy karnety na basen w Wysokiej (karnety dla opiekuna i ucznia).

            Uczniowie zainteresowani udziałem w akcji wraz z opiekunem proszeni są o zgłoszenia w sekretariacie szkoły najpóźniej do piątku. Do zobaczenia w najbliższą sobotę 18 marca o godz. 14:00 koło szkoły.

             

            Wójt Gminy Łańcut

            Jakub Czarnota

          • "Armio wyklęta, armio niezłomna pamiętamy"

          • Dnia 9 marca 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wysokiej odbył się po raz trzeci gminny konkurs upamiętniający żołnierzy niezłomnych pod patronatem Wójta Gminy Łańcut. W konkursie wiedzy brali udział uczniowie pięciu szkół  gminy Łańcut. Naszą szkołę pod opieką Alicji Malskiej reprezentowali uczniowie klasy 8b Kamil Szyszka oraz Jakub Szpunar zastępujący Łukasza Nowaka i Michała Cyrana (chłopcy rozchorowali się dzień przed konkursem).
            Uczestnikom dziękujemy i gratulujemy wiedzy historycznej dotyczącej losu Żołnierzy Wyklętych.

          • Przedstawienie klas pierwszych pt." Bądź bezpieczny".

          • 14 marca uczniowie klas pierwszych pod okiem wychowawczyń E. Jękot i Z. Cieślachowskiej przygotowali i przedstawili program słowno- muzyczny ,,Bądź bezpieczny”. Zorganizowali również spotkanie z policjantem z KPP w Łańcucie, który przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni w drodze do szkoły, zasady udzielania pierwszej pomocy, jak również zasady bezpieczeństwa w razie różnych zagrożeń oraz sposoby unikania sytuacji niebezpiecznych.

          • Akcja „Czyste lasy i potoki”

          • W dniu 18 marca 2023 r. aż siedemdziesięciu siedmiu uczniów i uczennic naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w akcji sprzątania Kraczkowej zorganizowanej przez Wójta Gminy Łańcut p. Jakuba Czarnotę, Centrum Oświaty Gminy Łańcut oraz Centrum Kultury Gminy Łańcut. Pogoda oraz humory wspaniale dopisały i chłopcy oraz dziewczęta podzieleni na cztery grupy wyruszyli spod szkoły w czterech kierunkach świata, aby posprzątać swoją miejscowość. Czas mijał szybko, śmieci we workach przybywało. Po około dwóch godzinach pracy wszyscy uczestnicy skorzystali z przygotowanego ciepłego poczęstunku, który miał miejsce pod tzw. „grzybkiem” tuż obok Ośrodka Kultury w Kraczkowej. Były kiełbaski, ciepła herbata i słodycze, które wszystkim bardzo smakowały.
            Do zobaczenia za rok!

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kraczkowej
      • telefony: (0-17) 226-60-26 - dyrektor (0-17) 225-69-13 - wicedyrektor (0-17) 226-64-92 - sekretariat (0-17) 226-68-22 - stołówka fax: (0-17) 226-60-26 e-mail: sp.kraczkowa@interia.pl
      • sekretariat (0-17) 226-64-92
      • dyrektor (0-17) 226-60-26
      • wicedyrektor (0-17) 225-69-13
      • stołówka (0-17) 226-68-22
      • fax (0-17) 226-60-26
      • 37-124 Kraczkowa 311 woj. podkarpackie Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych