30 stycznia i 25 lutego 2015 r. nauczyciele wychowania fizycznego, A. Bieda i S. Kisała, zorganizowali wyjazd na narty do Puław. W wycieczce wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
30 stycznia i 25 lutego 2015 r. nauczyciele wychowania fizycznego, A. Bieda i S. Kisała, zorganizowali wyjazd na narty do Puław. W wycieczce wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
11 marca 2015 r. odbyła się wycieczka przedszkolaków do gabinetu lekarskiego. Pani doktor w ciekawy sposób prezentowała podstawowe urządzenia znajdujące się w gabinecie. Opowiadała o roli i zadaniach lekarza medycyny, demonstrowała narzędzia, którymi posługuje się w codziennej pracy. Uświadomiła dzieci o śmiertelnym niebezpieczeństwie zażywania wszelkich, zwłaszcza nieznanych, medykamentów.
Przedszkolaki mogły zobaczyć gdzie wykonuje się podstawowe zabiegi, miały mierzone ciśnienie, były ważone. Pani pielęgniarka wykonywała zastrzyki „na niby” oraz wykonywała opatrunki chętnym dzieciom. Dzieci uczyły się jak wezwać pogotowie i jak udzielić pierwszej pomocy. Na pamiątkę tej niezwykłej wizyty wszystkie dzieci otrzymały worki z upominkami. Dziękujemy pani doktor Bogumile Fajgier-Bachnackiej za czas poświęcony dla nas i gościnność.
13 marca 2015 r. nauczycie wychowania fizycznego, A. Bieda, R. Domoń i S. Kisała, zorganizowali dla uczniów Gimnazjum wyjazd na lodowisko w Dębicy. Celem wycieczki było doskonalenie jazdy na łyżwach, hartowanie organizmu oraz zaproponowanie innej formy aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.
12 marca 2015 r. uczniowie klas III naszego Gimnazjum razem z wychowawcami H. Magoń i A. Malską w ramach preorientacji zawodowej odwiedzili Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Łańcucie.
Podczas zorganizowanych zajęć gimnazjaliści zostali zapoznani z kierunkami kształcenia jakie oferują szkoły zawodowe powiatu łańcuckiego. Mieli możliwość zobaczyć sale warsztatowe, w których uczniowie kierunków technicznych odbywają praktyki. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiej jakości wyposażenia sal.
Z radością informujemy, że Piotr Wisz, uczeń klasy III PG, został laureatem konkursu języka niemieckiego, organizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Uczeń zakwalifikował się poprzez etapy: szkolny i rejonowy do etapu wojewódzkiego, w którym uzyskał rewelacyjny wynik 79/80 punktów. Należy nadmienić, że w poprzednim roku szkolnym gimnazjalista ten zdobył także tytuł laureata.
Sukcesy Piotra były możliwe dzięki systematycznej pracy ucznia zarówno na lekcjach, jak i na szkolnych zajęciach dodatkowych, na które uczęszczał już od pierwszej klasy gimnazjum.
Zgłębiał słownictwo i gramatykę, zasady budowy zdań w języku niemieckim. Aby odnieść sukces na olimpiadzie, musiał poznać zagadnienia związane z geografią, muzyką, literaturą, malarstwem, filmem, szeroko pojętą kulturą państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein.
Do konkursu uczeń przygotowywał się pod kierunkim naszej germanistki - p. Marzeny Wołos.
Gratulujemy sukcesu i życzymy, aby Piotrowi udało się rozwijać umiejętności językowe w szkole średniej i wykorzystać je w przyszłości, w pracy zawodowej.
5 marca 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum w ramach godzin wychowawczych mieli możliwość obejrzenia bardzo ciekawego spektaklu teatralnego o tematyce profilaktyczno-edukacyjnej pt. "Zwycięstwo, czyli sekret gromadzenia małych osiągnięć w jeden wielki sukces…"
Spektakl przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie razem ze swoimi opiekunami, nauczycielką języka polskiego p. Barbarą Kuźniar i pedagogiem szkolnym p. Kamilą Konieczny.
Spektakl miał na celu uświadomienie młodym ludziom jak niebezpieczne może być dla nich picie alkoholu Kolejne sceny, przeplatane piosenkami, ukazywały historię młodych ludzi, których dotknął ten problem.
A te słowa, powtarzane kilkakrotnie przez jednego z bohaterów, niech pozostaną z nami na dłużej…
Muszę godzić się z tym, czego nie mogę zmienić.
Muszę jednak zmieniać to, co mogę zmienić.
I umieć rozróżniać jedno od drugiego.
Ministranci młodsi z naszej parafii zajęli III miejsce, a Ministranci starsi - II miejsce. Gratulujemy!
8. Drabicki Jakub
Miło nam poinformować, że Michał Ciąpała, uczeń klasy 6b SP zdobył I miejsce w Turnieju tenisa stołowego zorganizowanym przez MOSIR w Łańcucie. Turniej ten odbył się w ramach cyklu imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Łańcuta i okolic przygotowanych na okres ferii zimowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniach 21–22 lutego 2015 r. w Świdniku odbyły się pierwsze w tym roku oficjalne zawody SPEEDCUBINGOWE i SPEEDSTACKINGOWE, w których udział wziął Jakub Zając, uczeń klasy 4 SP. Rywalizował w kilku konkurencjach układania kostki Rubika (2x2x2, 3x3x3, Skewb, Pyraminx) oraz Speed Stacks (szybkie kubki). Kuba w układaniu kubków w konkurencji 3-6-3 zdobył I miejsce z wynikiem 4,191 s.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W styczniu uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawców: M. Michno, Z. Cieślachowskiej, M. Stokłosy zaprezentowali program słowno-muzyczny z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze.
Wychowawcy dziękują Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Na setnej lekcji języka polskiego uczniowie klas piątych mieli okazję wykorzystać swój talent aktorski i wcielić się w postaci mitologiczne. Młodzi aktorzy wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Sami przygotowali stroje oraz scenografię do krótkiego przedstawienia, którego reżyserem była ich nauczycielka A. Kargol.
15 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Kraczkowej odbył się Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Ucieszył nas fakt, iż znakomitymi zagrywkami i wysokim poziomem technicznym gry zaprezentowali się zarówno uczniowie, jak i ich rodzicie i krewni. Grający z dużym zaangażowaniem, a niekiedy poświęceniem, zadbali o wynik swojej drużyny. Rozgrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem, w turnieju wzięło udział aż 9 drużyn.
Na podium znaleźli się:
I miejsce – drużyna "Huragan Tłoki"
II miejsce – Rodzina Kuźniarów
III miejsce – "Sudoł Team"
Najlepszymi zawodnikami turnieju okazali się Dominika Puchalska i Michał Skawiński.
Dnia 30 stycznia 2015 r. uczniowie kl. 2 b zaprosili na uroczyste spotkanie swoje kochane Babcie i kochanych Dziadków. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyni B. Kolek zaprezentowały inscenizację pt. „Szczęśliwego Nowego Roku”. Stary Rok przekazał władzę Nowemu Roczkowi, a cztery pory roku z dwunastoma miesiącami przedstawiały się, śpiewając i recytując. Wszyscy bohaterowie przedstawienia wystąpili w pięknych, kolorowych strojach.
Szanowni Goście otrzymali od wnucząt własnoręcznie wykonane upominki, wiele ciepłych życzeń i buziaczków. W czasie spotkania był czas na radosną zabawę dzieci z dziadkami: wspólne rozwiązywanie zagadek, konkursy, a także prezentację dziecięcych prac pisemnych na temat „Moja Babcia” i „Mój Dziadek”. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a Gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas.
[nomore]
23 stycznia 2015 r. w klasie 2a odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie zaprosili swoje kochane Babcie i drogich Dziadziów do szkoły, aby wyrazić swoją miłość, szacunek i wdzięczność. Wnukowie wystawili Jasełka, przedstawiając jak najlepiej swoje role oraz śpiewając tradycyjne, polskie kolędy. Dzieci wręczyły gościom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz papierowe różyczki.
Na koniec występu słowami piosenki dzieci pokazały jak bardzo kochają swoich najbliższych.
'' Niech nam żyją wszystkie Babcie
i Dziadkowie też,
bo bez nich jest świat markotny,
o czym dobrze wiesz.
Dlatego kochajmy, szanujmy ich
i z serca życzenia składajmy by,
w radości i zdrowiu płynął Im czas,
i byli podporą w smutku dla nas...''
W dalszej części spotkania Rodzice przygotowali poczęstunek dla gości i dzieci.
Wychowawca klasy D. Skomra-Bem serdecznie dziękuje Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości klasowej.
W niedzielę 18 stycznia 2015 roku uczniowie klasy 2a SP wystąpili na uroczystości środowiskowej z okazji Dnia Seniora w Domu Kultury w Kraczkowej. Dzieci przedstawiły Jasełka pod kierunkiem wychowawczyni D. Skomry-Bem. Liczna publiczność niezwykle ciepło przyjęła występ małych aktorów nagradzając ich gromkimi brawami.
Gość spotkania, poseł Jan Bury wręczył dzieciom kosz słodyczy oraz pamiątkową książkę i płytę z polskimi kolędami. Na zakończenie występu wychowawczyni w imieniu Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników oraz Uczniów Zespołu Szkół w Kraczkowej złożyła Szanownym Seniorom serdeczne życzenia z okazji Ich święta, wręczając na ręce Pani Prezes Marii Józefczyk pamiątkową kartkę.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i słodki poczęstunek.
Dnia 2 grudnia 2014 roku uczniowie klas 4 – 6 SP wzięli udział w lekcji filmowej oraz obejrzeli film pt. "Szatan z siódmej klasy" w Multikinie w Rzeszowie.
W czasie lekcji w kinie, prowadzonej przez aktora, widzowie dowiedzieli się dużo o pracy dotyczącej tworzenia filmów, m.in. na czym polega ekranizacja i adaptacja książki. Podawali przykłady tekstów kultury i innych źródeł, na podstawie których można nakręcić film. Prowadzący wyjaśnił czym jest scenariusz i scenopis. Prezentacja była ilustrowana bogatym materiałem filmowym.
Po krótkiej przerwie rozpoczął się film na podstawie przygodowo-detektywistycznej powieści Kornela Makuszyńskiego.
Profesor gimnazjum, Piotr Gąsowski, historyk, poprosił swojego najbystrzejszego, znanego z detektywistycznych zdolności ucznia, Adama Cisowskiego, o pomoc w rozwiązaniu zagadki niezrozumiałych kradzieży w domu jego brata. A wszystkiemu winien był odnaleziony w Paryżu w 1936 list Kamila de Berier, pułkownika armii napoleońskiej, który w czasie odwrotu spod Moskwy, tuż przed śmiercią, pozostawił wskazówki dotyczące ukrytego skarbu.
Zgodnie z procedurami szóstoklasiści mieli dokładnie 80 minut na rozwiązanie wszystkich zadań z języka polskiego i matematyki oraz 45 minut na zadania z języka angielskiego.
Były to próby młodzieży zmierzenia się z nową formułą sprawdzianu, jaki będą pisać 1 kwietnia 2015 r.
Więcej o sprawdzianie na stronie CKE: CZYTAJ>>
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie . W Polsce DBI organizowany jest od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). W tym roku wszystkie działania podejmowane w ramach DBI były realizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Każdy internauta bowiem może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Potencjał Internetu jest olbrzymi, dzieci mogą go wykorzystywać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki, ale muszą być bezpieczne i nie mogą zagrażać bezpieczeństwu innych.
Spotkanie na sali gimnastycznej miało charakter dyskusyjny, co umożliwiało jego uczestnikom zajęcie głosu i wymianę poglądów. Gimnazjaliści poznali wiele ciekawostek dotyczących Internetu, jego pozytywnych zastosowań, ale i wad. Na przykładzie historii zaprezentowanych w materiałach filmowych: Dzień z życia, Stop cyberprzemocy i w programie W Sieci uczniowie poznali wybrane zagrożenia związane z aktywnością w Internecie. Dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu, gdzie szukać pomocy, co zrobić, by nie paść ofiarą cyberprzemocy, nie ryzykować wykorzystania, podszycia pod naszą tożsamość, jak dbać o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. Przeprowadzone analizy sytuacji, w których znaleźli się bohaterowie prezentowanych materiałów, uświadomiły młodym ludziom, jak ważna jest ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet oraz dbałość o własny wizerunek, który kreujemy poprzez publikowanie zdjęć i filmów z naszym udziałem, wypowiedzi, komentarze na forach, wpisy na portalach społecznościowych. Prowadzące lekcję zwróciły uwagę młodzieży na szczególną potrzebę ochrony danych osobowych, powściągliwość w opublikowywaniu zdjęć i filmów i kontrolę czasu spędzanego na aktywności online. Podkreśliły, że ten, kto żyje w świecie wirtualnym , traci prawdziwe życie.
Polecamy również materiały filmowe:
Dla rodziców
Dla uczniów
W czwartek 29 stycznia 2015 r. odbyła się w naszej szkole zorganizowana przez Radę Rodziców zabawa choinkowa. Impreza rozpoczęła się punktualnie o 16.30 powitaniem gimnazjalistów przez dj , który zachęcił do zabawy przy współczesnych hitach muzycznych. Atmosferę budowały zarówno taneczne melodie, jak i błyski kolorowych świateł. Wszystkich tańczących połączyła belgijka. Młodzież bawiła się doskonale, chociaż nie zabrakło nieśmiałych obserwatorów. Liczymy na większą aktywność z ich strony na kolejnej potańcówce.
W dniach 9-11 grudnia 2014 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum zmagali się z próbnym egzaminem gimnazjalnym zorganizowanym przez wydawnictwo Operon. Trzecioklasiści mieli szansę zapoznać się z formą egzaminu, który czeka ich w kwietniu 2015 roku i będzie stanowił ważną część punktacji decydującej o przyjęciu ucznia do wymarzonej szkoły średniej.
Uczniowie pierwszego dnia pisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, zaś po krótkiej przerwie z języka polskiego. Dzień drugi był dla gimnazjalistów potyczką z przedmiotami ścisłymi - matematyką oraz przedmiotami przyrodniczymi. Ostatni dzień to zmaganie z językiem obcym na poziomie podstawowym i rozszerzonym - w naszej szkole wszyscy uczniowie zdawali język angielski.
Próbny egzamin stanowił dla trzecioklasistów niepowtarzalną szansę na poznanie stanu swojej wiedzy i umiejętności oraz uzupełnienie ewentualnych braków przed ostatecznym egzaminem w kwietniu.
Więcej o egzaminie na stronie CKE: CZYTAJ>>
Powered by aSc EduPage