Tak pracowało Szkolne Koło Caritas w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016
Rekolekcje wielkopostne
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów Zespołu Szkół odbywać się będą w dniach 14 - 16 marca 2016 r. (poniedziałek – środa). Szczegółowy harmonogram zamieszczamy poniżej:
[nomore]
Z książką na ferie
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Z książką na ferie
Matematyczne sukcesy gimnazjalistów
Dnia 29.01.2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie XXIII Konkursu Matematycznego im. Prof. Jana Marszała dla Gimnazjalistów, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Wzięło w nim udział 35 uczniów z 12 gimnazjów. W konkursie tym uczeń naszego gimnazjum – Dawid Kielar z kl. 3a zajął II miejsce, a Jakub Olbrycht z kl. 3b otrzymał wyróżnienie. Opiekunem chłopców była p. A. Wojturska. Gratulujemy!
Niecodzienny gość w naszym gimnazjum
W piątek - 12 lutego uczniowie klasy IIIb gimnazjum gościli na swojej lekcji pułkownika artylerzystę Bolesława Martowicza. Prelekcja ph. Świadectwo wojny, w której uczestniczyła młodzież, dotyczyła wspomnień z najbardziej okrutnego w dziejach naszego narodu okresu. Została zorganizowana w ramach podsumowania cyklu lekcji języka polskiego poświęconych literaturze wojny i okupacji.
Jako uczestnik i świadek wojennej zawieruchy pan Martowicz przedstawił własne przeżycia, doświadczenia i refleksje związane z wojną. W swoich słowach przypominał najokrutniejsze obrazy ostrzału, bombardowań, morderczej walki o przetrwanie, łapanek, rozstrzeliwań i wywózek do obozów pracy, ciągłego zagrożenia oraz wszechobecnej śmierci widzianych oczyma dziewięcioletniego chłopca. Zwrócił uwagę na bardzo trudne warunki życia, ale też na patriotyczne postawy ludzi w owym czasie oraz sytuację obrony.
Erasmus+ Konkurs plastyczny pt. "Woda źródłem życia"
W ramach programu Erasmus+ odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny zatytułowany "Woda źródłem życia". Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas 4-6 SP. Trwał on od stycznia do lutego 2016 r. Komisja złożona z nauczycieli i uczniów, po burzliwej naradzie przyznała następujące miejsca:
I miejsce: Paulina Miedlar, Patrycja Bącal, Natalia Panek,II miejsce: Aleksandra Probachta, Kinga Bem, Szymon Rydel,III miejsca: Jakub Siłka, Radosław Szlachta i Sylwia Kud.
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Techman, Aleksandra Pilecka i Weronika Bar.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat wody, jej obecności w życiu człowieka, a także kształtowanie postaw ekologicznych dzieci.
Wszyscy uczestniczy otrzymali butelkę wody mineralnej. Prace uczniów zostaną powieszone w szkolnych łazienkach – będą nie tylko ich ozdobą, ale będą przypominać wszystkim o roli wody w codziennym życiu i potrzebie jej oszczędzania.
Więcej o Erasmus+ w zakładce Zrealizowane zadania >>
Wycieczka do telewizji
Dnia 3 lutego 2016 r. zorganizowano szkolną wycieczkę do Telewizji Rzeszów. Wzięli w niej udział uczniowie klas czwartych oraz chętni uczniowie z klas piątej i szóstych.
Przewodnikiem po obiekcie była pani Beata, która na co dzień zapowiada pogodę w telewizji. Najpierw zaprowadziła uczniów do reżyserki. Tam jeden z pracowników objaśnił dokładnie, jak wygląda realizacja programów telewizyjnych, pokazał wiele urządzeń i komputerów. Później zaprowadził dzieci do studia, z którego nadawane są wieczorne „Aktualności”. Uczniowie mogli usiąść na fotelach i wczuć w rolę redaktorów. Niektórzy próbowali obsługiwać kamery albo zapowiadać pogodę. Następnie udali się do archiwum, gdzie pani archiwistka opowiadała o swej pracy. Przybliżyła historię telewizji. Pokazała taśmy używane dawniej przez reporterów oraz współczesne, cyfrowe nośniki pamięci. Uczniowie zobaczyli również ogromne szafy do przechowywania zrealizowanych materiałów i nawet sami przesuwali ciężkie, metalowe regały pomocą specjalnych pokręteł. Na koniec wizyty obejrzeli film o historii telewizji w Rzeszowie i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Uzupełnieniem wycieczki były warsztaty telewizyjne, zorganizowane przez wrocławski Teatr SHOW w Kinie Zorza w Rzeszowie. Uczniowie w formie zabawy poznali pracę reportera, komentatora sportowego, kulturalnego, pogodynki. Wcielali się w różne role tworząc NTV, czyli Telewizję Nastolatków.
To była niezwykła wyprawa, pouczająca, ale i przynosząca wiele radości. Uczniowie byli bardzo zadowoleni zwłaszcza z wizyty w telewizji, bo taka przygoda zdarza się rzadko.
Konkurs „Mam talent”
W ostatni dzień przed upragnionymi feriami, 12 lutego 2016 r., Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował już II z kolei Konkurs „Mam Talent”. Był to wyjątkowa impreza, gdyż wypadała tuż przed walentynkami. Dlatego większość uczniów tego dnia ubrała się na czerwono lub różowo. Sala gimnastyczna udekorowana była serduszkami.
Uczniowie klas od 0 do VI zasiedli na „widowni” i wszyscy byli jurorami konkursu, gdyż mierzono czas oklasków. Specjalna komisja, w składzie: Aleksandra Probachta, Aleksandra Magoń i Maksymilian Jękot, zapisywała wyniki. Spotkanie poprowadziły uczennice: Magdalena Gargała i Magdalena Bem. Uczestnicy konkursu przygotowali bardzo interesujące występy, pokazując przeróżne talenty. Weronika Bar, Marlena Kwolek i Aleksandra Cukierda pięknie śpiewały. Aleksandra Pilecka, Daria Rogowska, Julia Nowak i Roksana Musiał zaprezentowały się w tańcu nowoczesnym. Oliwia Szczepańska z klasy III dała popis akrobatyki. Hubert Jurgielewicz zagrał dwa utwory na keyboardzie. Duże wrażenie zrobił Jakub Zając, który w przygotowanym show w bardzo krótkim czasie ułożył pięć kostek różnego rodzaju. Bardzo duży aplauz uzyskał najmłodszy uczestnik konkursu, Brajan Nowak z pierwszej klasy, który od wczesnego dzieciństwa jeździ na rowerze i zdobył nagrody w wielu zawodach. Po przeliczeniu długości owacji okazało się, że pierwsze miejsce zajęły Aleksandra Pilecka i Daria Rogowska, drugie – Jakub Zając, a trzecie Braian Nowak. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę pluszowe maskotki i słodkie batoniki. Wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Na koniec spotkania listonosze rozdawali walentynki w rytm wesołej muzyki. To było radosne spotkanie. Wszyscy dobrze się bawili. W miłej atmosferze minął ostatni dzień w szkole pierwszego semestru.
Walentynki w gimnazjum
W piątek 12 lutego 2016 r. Samorząd Uczniowski Gimnazjum zaproponował uczniom wyjątkowy sposób obchodów Dnia Świętego Walentego. Przez cały tydzień gimnazjaliści mogli wrzucać do specjalnie przygotowanego pudełka - obklejonego serduszkami - walentynkowe kartki (często wykonane samodzielnie) wyrażające sympatię dla drugiej osoby. Były one roznoszone przez przedstawicielki samorządu podczas lekcji w piątek. Uczniowie tego dnia mogli założyć czerwony lub różowy element ubioru, co zwalniało ich z pytania. W klasach wykonane były okolicznościowe - walentynkowe gazetki.
Wyróżnieni uczniowie
W zakładce Najlepsi uczniowie >> zostali wymienieni uczniowie wyróżnieni w nauce i zachowaniu za I półrocze roku szk. 2015/2016. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
,,Kobieca” lekcja przyrody – Między nami kobietkami
Dnia 10.02.2016 r. uczennice klas VI a, b uczestniczyły w prelekcji na temat zmian zachodzących w naszym organiźmie podczas okresu dojrzewania. Spotkanie prowadziła p. Barbara Zapała, przedstawiciel firmy <<Always>>. Po zakończeniu spotkania każda z dziewczynek otrzymała mały upominek od firmy.
Wigilia w kl. 2A
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia w kl. 2A.
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2A
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2A - 22.01.2016.
Za nami tłusty czwartek!
Składamy podziękowania wszystkim nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Kraczkowej, którzy wzięli udział w tłustoczwartkowym kiermaszu słodkości. Uzyskane ze sprzedaży ciast i innych wypieków pieniądze Szkolne Koło Caritas przeznaczy na dofinansowanie wyjazdów szkolnych dla dzieci, którym sytuacja materialna nie pozwala na uczestniczenie wraz z resztą ich klasy w takich inicjatywach.
Zapraszamy do przedszkola
Zabawa choinkowa
W sobotę, 30 stycznia 2016r., odbyła się w Zespole Szkół w Kraczkowej tradycyjna „choinka”. Najpierw bawiły się dzieci z młodszych klas, potem uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, a na koniec gimnazjaliści. Była to impreza zorganizowana przez Radę Rodziców. Uczniowie z klas IV – VI bawili się przy skocznej muzyce, przeważnie disco polo, przygotowanej przez DJ Mayka. Sala gimnastyczna wyglądała wyjątkowo. Rozświetlały ją kolorowe, dyskotekowe, migające światła. Dodatkowo co jakiś czas wybuchały kłęby dymu. Uczniowie najchętniej tańczyli „Belgijkę” i „Makarenę”, „Kaczuszki”. Czas szybko minął w radosnej, miłej atmosferze. Dodatkowo o pyszne przekąski zatroszczyli się rodzice. Tegoroczną imprezę należy zaliczyć do wyjątkowo udanych.
Odwiedziny niezwykłego gościa – Pani Genowefy Kisały
We wtorek, 26 stycznia 2016r., przybyła na spotkanie z uczniami klas czwartych Pani Genowefa Kisała – emerytowana nauczycielka, autorka wielu książek i publikacji o naszej rodzinnej wsi – Kraczkowej. Uczniowie bardzo się ucieszyli z jej wizyty. To był dla nich prawdziwy zaszczyt.
Pani Genowefa przekazała uczniom ciekawe wiadomości o przeszłości Kraczkowej, omówiła kilka ważnych wydarzeń z jej historii. Pokazała kopię aktu lokacyjnego wsi i opowiedziała o jej założycielach, pierwszych osadnikach, a także wyjaśniła, skąd wzięła się nazwa „Kraczkowa”. Czwartoklasistów najbardziej zaintrygowały informacje o niemieckim pochodzeniu niektórych nazwisk kraczkowian. Zaciekawiły opowieści o chorobach, które nawiedziły mieszkańców Kraczkowej, m.in. cholerze i o specjalnych cmentarzach cholerycznych usytuowanych na peryferiach wsi. Dzieci dowiedziały się, że pierwszym murowanym budynkiem w Kraczkowej była szkoła, w której później mieściło się przedszkole. Natomiast obecny kościół ma już ponad sto lat i jest trzecim z kolei, a poprzednie były drewniane.
Pani Kisała pokazała medale wydane z okazji ważnych rocznic w historii Kraczkowej i publikacje o rodzinnej wsi jej autorstwa. Na koniec spotkania podarowała wszystkim uczniom widokówki i rozdawała autografy. Dzieci podziękowały serdecznie Pani Genowefie i wręczyły jej kwiaty. Później wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. To było bardzo miłe, wyjątkowe spotkanie i na długo pozostanie w pamięci. Tego typu lekcje historii pomagają lepiej zapamiętać i zrozumieć wydarzenia z przeszłości.
Ogłoszenie
Informujemy wszystkich uczniów SP (klasy 4-6) zainteresowanych udziałem w wyjazdach projektowych do Hiszpanii (marzec 2016) oraz do Grecji (maj 2016), że zgodnie z regulaminem projektu w dniu 1 lutego 2016 r. o godz. 9.00 w sali nr 117 odbędzie się test kwalifikacyjny ze znajomości języka angielskiego, który jest jednym z warunków rekrutacyjnych.
Zachęcamy do udziału w rekrutacji. WARTO!!!
[nomore]
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 3a
W dniu 22.01.2016 r. uczniowie kl.3 a zaprosili Babcie i Dziadziów do szkoły z okazji Ich święta. Goście uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycielkę Dorotę Skomrę-Bem. Celem lekcji na temat: "Mam wyjątkową Babcię i kochanego Dziadka" było okazanie przez wnuków miłości, wdzięczności i szacunku dla wyjątkowych członków rodziny. Dzieci chciały pokazać jak ważną rolę odgrywają Dziadkowie w ich życiu i jak są potrzebni.
Ponadto celem zajęć było pokazanie codziennej pracy ucznia we współczesnej szkole, wskazanie podobieństw i różnic z dawną szkołą. Goście z uwagą śledzili przebieg zajęć zintegrowanych. Uczniowie tworzyli ''przepis na dobrego/dobrą wnuczka/wnuczkę'' oraz wskazywali cechy współczesnej Babci/Dziadzia. Na zakończenie wykonali ordery ''super Babcia/super Dziadek'', które podarowali swoim Dziadkom.
W przerwie uroczystości goście obejrzeli wystawę pamiątek po świętym Janie Pawle II, mieszczącą się w bibliotece szkolnej. Opiekun biblioteki pani Jadwiga Grad przedstawiła i pokazała dokumentację związaną z patronem szkoły. Na koniec goście udali się do klasy na poczęstunek, który przygotowali Rodzice.
Wigilia, która zdarzyła się przypadkiem – spektakl Szkolnego Koła Caritas w Domu Ludowym w Kraczkowej
31 stycznia bieżącego roku młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół w Kraczkowej zaprezentowała przed miejscową publicznością spektakl pt. Wigilia, która zdarzyła się przypadkiem.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem opiekunów Koła, pań: Iwony Szczepańskiej, Marzeny Wołos, Doroty Skomry – Bem, księdza Marcina Lorenca oraz współpracującego z Kołem pana Witolda Inglota. Wśród wykonawców ról teatralnych znaleźli się uczniowie gimnazjum: Kacper Murias (kapłan), Maciej Bącal (kapłan), Paulina Grzywa (narkomanka), Alicja Drozd (studentka), Łukasz Gorczyca (informatyk), Monika Michno (polityk), Karolina Bem (bizneswoman), Patrycja Cisło (skejt), Katarzyna Paskart (skejt), Klaudia Drąg (zawiadowczyni, śpiew), Krzysztof Czwarkiel (dziecko), Karolina Wisz (matka), Jakub Pondel (ojciec), Katarzyna Korecka (bezdomny, Maryja, śpiew), Gabriela Musiał (bezdomny), Kinga Michna (bezdomny), Izabela Wdowik (bezdomny), Dawid Palczewski (głos, św. Józef), Mateusz Dyrkacz (akompaniament gitarowy).
Szkolne Koło Caritas podjęło się realizacji tej inicjatywy ze względu na szczytny cel - wsparcie finansowe w leczeniu chorej uczennicy Zespołu Szkół w Kraczkowej. Spektakl znalazł uznanie wśród widzów, którzy, mimo niezachęcającej do wyjścia z domu pogody, licznie zgromadzili się w Domu Ludowym im. ks. Walentego Mazurka w Kraczkowej. Składamy serdeczne podziękowanie za udział w przedstawieniu i wsparcie akcji Caritas wszystkim przybyłym ofiarodawcom oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego dzieła.
Fabuła przedstawienia skupia się wokół niezwykle istotnych problemów współczesnego świata, do jakich możemy zaliczyć: brak pracy, bezdomność, uleganie nałogom, uzależnienia od komputera i Internetu, eurosieroctwo, samotność, żądzę pieniądza i władzy, zagubienie w świecie fałszywych wartości, brak wiary i nadziei, brak miłości i troski rodzicielskiej.
Pewnej Wigilii na dworcu kolejowym wbrew swoim planom pojawiają się dwaj księża. Niestety pociąg, którym mają dostać się do Warszawy, ma dwugodzinne opóźnienie. Czas, jaki są zmuszeni spędzić w oczekiwaniu na transport, upływa im pod znakiem trudnej ewangelizacji wśród ludzi ogarniętych zwątpieniem, poszukujących sensu życia, zagubionych, zranionych rodzinnymi dramatami, przeżywających rozterki, cierpiących, znajdujących się na życiowych zakrętach. Jednakże historie, którymi dzielą się z kapłanami i rozmowy na ich temat, prowadzą mimowolnie tam, skąd wszyscy powinniśmy czerpać siłę – do betlejemskiej szopy, do Jezusa. To Jego miłość pozwala nam mieć nadzieje na pokonanie wszystkich trudności, dodaje sił, umacnia w walce z życiowymi wichrami. Spektakl w swym przesłaniu uświadamia nam, w czym tkwi wartość człowieka, co jest w życiu ważne i co tak naprawdę znaczy Boże Narodzenie. Wskazuje autentyczne wartości i potrzeby ludzkie w świecie materializmu, konsumpcji, laicyzacji i liberalizmu, w którym człowieka gubi pogoń za przyjemnością i fałszywym wyobrażeniem szczęścia.
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie. (bł. Matka Teresa z Kalkuty).
Archiwum Aktualności