W zakładce Najlepsi uczniowie >> zostali wymienieni uczniowie wyróżnieni w nauce i zachowaniu za I półrocze roku szk. 2015/2016. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Aktualności
Wyróżnieni uczniowie
,,Kobieca” lekcja przyrody – Między nami kobietkami
Dnia 10.02.2016 r. uczennice klas VI a, b uczestniczyły w prelekcji na temat zmian zachodzących w naszym organiźmie podczas okresu dojrzewania. Spotkanie prowadziła p. Barbara Zapała, przedstawiciel firmy <<Always>>. Po zakończeniu spotkania każda z dziewczynek otrzymała mały upominek od firmy.
Wigilia w kl. 2A
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia w kl. 2A.
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2A
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Babci i Dziadzia w kl. 2A - 22.01.2016.
Za nami tłusty czwartek!
Składamy podziękowania wszystkim nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół w Kraczkowej, którzy wzięli udział w tłustoczwartkowym kiermaszu słodkości. Uzyskane ze sprzedaży ciast i innych wypieków pieniądze Szkolne Koło Caritas przeznaczy na dofinansowanie wyjazdów szkolnych dla dzieci, którym sytuacja materialna nie pozwala na uczestniczenie wraz z resztą ich klasy w takich inicjatywach.
Zapraszamy do przedszkola
KLASA 0A >>>...........................KLASA 0B >>>
Zabawa choinkowa
W sobotę, 30 stycznia 2016r., odbyła się w Zespole Szkół w Kraczkowej tradycyjna „choinka”. Najpierw bawiły się dzieci z młodszych klas, potem uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, a na koniec gimnazjaliści. Była to impreza zorganizowana przez Radę Rodziców. Uczniowie z klas IV – VI bawili się przy skocznej muzyce, przeważnie disco polo, przygotowanej przez DJ Mayka. Sala gimnastyczna wyglądała wyjątkowo. Rozświetlały ją kolorowe, dyskotekowe, migające światła. Dodatkowo co jakiś czas wybuchały kłęby dymu. Uczniowie najchętniej tańczyli „Belgijkę” i „Makarenę”, „Kaczuszki”. Czas szybko minął w radosnej, miłej atmosferze. Dodatkowo o pyszne przekąski zatroszczyli się rodzice. Tegoroczną imprezę należy zaliczyć do wyjątkowo udanych.
Odwiedziny niezwykłego gościa – Pani Genowefy Kisały
We wtorek, 26 stycznia 2016r., przybyła na spotkanie z uczniami klas czwartych Pani Genowefa Kisała – emerytowana nauczycielka, autorka wielu książek i publikacji o naszej rodzinnej wsi – Kraczkowej. Uczniowie bardzo się ucieszyli z jej wizyty. To był dla nich prawdziwy zaszczyt.
Pani Genowefa przekazała uczniom ciekawe wiadomości o przeszłości Kraczkowej, omówiła kilka ważnych wydarzeń z jej historii. Pokazała kopię aktu lokacyjnego wsi i opowiedziała o jej założycielach, pierwszych osadnikach, a także wyjaśniła, skąd wzięła się nazwa „Kraczkowa”. Czwartoklasistów najbardziej zaintrygowały informacje o niemieckim pochodzeniu niektórych nazwisk kraczkowian. Zaciekawiły opowieści o chorobach, które nawiedziły mieszkańców Kraczkowej, m.in. cholerze i o specjalnych cmentarzach cholerycznych usytuowanych na peryferiach wsi. Dzieci dowiedziały się, że pierwszym murowanym budynkiem w Kraczkowej była szkoła, w której później mieściło się przedszkole. Natomiast obecny kościół ma już ponad sto lat i jest trzecim z kolei, a poprzednie były drewniane.
Pani Kisała pokazała medale wydane z okazji ważnych rocznic w historii Kraczkowej i publikacje o rodzinnej wsi jej autorstwa. Na koniec spotkania podarowała wszystkim uczniom widokówki i rozdawała autografy. Dzieci podziękowały serdecznie Pani Genowefie i wręczyły jej kwiaty. Później wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. To było bardzo miłe, wyjątkowe spotkanie i na długo pozostanie w pamięci. Tego typu lekcje historii pomagają lepiej zapamiętać i zrozumieć wydarzenia z przeszłości.
Ogłoszenie
Informujemy wszystkich uczniów SP (klasy 4-6) zainteresowanych udziałem w wyjazdach projektowych do Hiszpanii (marzec 2016) oraz do Grecji (maj 2016), że zgodnie z regulaminem projektu w dniu 1 lutego 2016 r. o godz. 9.00 w sali nr 117 odbędzie się test kwalifikacyjny ze znajomości języka angielskiego, który jest jednym z warunków rekrutacyjnych.
Zachęcamy do udziału w rekrutacji. WARTO!!!
Dzień Babci i Dziadzia w kl. 3a
W dniu 22.01.2016 r. uczniowie kl.3 a zaprosili Babcie i Dziadziów do szkoły z okazji Ich święta. Goście uczestniczyli w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycielkę Dorotę Skomrę-Bem. Celem lekcji na temat: "Mam wyjątkową Babcię i kochanego Dziadka" było okazanie przez wnuków miłości, wdzięczności i szacunku dla wyjątkowych członków rodziny. Dzieci chciały pokazać jak ważną rolę odgrywają Dziadkowie w ich życiu i jak są potrzebni.
Ponadto celem zajęć było pokazanie codziennej pracy ucznia we współczesnej szkole, wskazanie podobieństw i różnic z dawną szkołą. Goście z uwagą śledzili przebieg zajęć zintegrowanych. Uczniowie tworzyli ''przepis na dobrego/dobrą wnuczka/wnuczkę'' oraz wskazywali cechy współczesnej Babci/Dziadzia. Na zakończenie wykonali ordery ''super Babcia/super Dziadek'', które podarowali swoim Dziadkom.
W przerwie uroczystości goście obejrzeli wystawę pamiątek po świętym Janie Pawle II, mieszczącą się w bibliotece szkolnej. Opiekun biblioteki pani Jadwiga Grad przedstawiła i pokazała dokumentację związaną z patronem szkoły. Na koniec goście udali się do klasy na poczęstunek, który przygotowali Rodzice.
Wigilia, która zdarzyła się przypadkiem – spektakl Szkolnego Koła Caritas w Domu Ludowym w Kraczkowej
31 stycznia bieżącego roku młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół w Kraczkowej zaprezentowała przed miejscową publicznością spektakl pt. Wigilia, która zdarzyła się przypadkiem.
Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem opiekunów Koła, pań: Iwony Szczepańskiej, Marzeny Wołos, Doroty Skomry – Bem, księdza Marcina Lorenca oraz współpracującego z Kołem pana Witolda Inglota. Wśród wykonawców ról teatralnych znaleźli się uczniowie gimnazjum: Kacper Murias (kapłan), Maciej Bącal (kapłan), Paulina Grzywa (narkomanka), Alicja Drozd (studentka), Łukasz Gorczyca (informatyk), Monika Michno (polityk), Karolina Bem (bizneswoman), Patrycja Cisło (skejt), Katarzyna Paskart (skejt), Klaudia Drąg (zawiadowczyni, śpiew), Krzysztof Czwarkiel (dziecko), Karolina Wisz (matka), Jakub Pondel (ojciec), Katarzyna Korecka (bezdomny, Maryja, śpiew), Gabriela Musiał (bezdomny), Kinga Michna (bezdomny), Izabela Wdowik (bezdomny), Dawid Palczewski (głos, św. Józef), Mateusz Dyrkacz (akompaniament gitarowy).
Szkolne Koło Caritas podjęło się realizacji tej inicjatywy ze względu na szczytny cel - wsparcie finansowe w leczeniu chorej uczennicy Zespołu Szkół w Kraczkowej. Spektakl znalazł uznanie wśród widzów, którzy, mimo niezachęcającej do wyjścia z domu pogody, licznie zgromadzili się w Domu Ludowym im. ks. Walentego Mazurka w Kraczkowej. Składamy serdeczne podziękowanie za udział w przedstawieniu i wsparcie akcji Caritas wszystkim przybyłym ofiarodawcom oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego dzieła.
Fabuła przedstawienia skupia się wokół niezwykle istotnych problemów współczesnego świata, do jakich możemy zaliczyć: brak pracy, bezdomność, uleganie nałogom, uzależnienia od komputera i Internetu, eurosieroctwo, samotność, żądzę pieniądza i władzy, zagubienie w świecie fałszywych wartości, brak wiary i nadziei, brak miłości i troski rodzicielskiej.
Pewnej Wigilii na dworcu kolejowym wbrew swoim planom pojawiają się dwaj księża. Niestety pociąg, którym mają dostać się do Warszawy, ma dwugodzinne opóźnienie. Czas, jaki są zmuszeni spędzić w oczekiwaniu na transport, upływa im pod znakiem trudnej ewangelizacji wśród ludzi ogarniętych zwątpieniem, poszukujących sensu życia, zagubionych, zranionych rodzinnymi dramatami, przeżywających rozterki, cierpiących, znajdujących się na życiowych zakrętach. Jednakże historie, którymi dzielą się z kapłanami i rozmowy na ich temat, prowadzą mimowolnie tam, skąd wszyscy powinniśmy czerpać siłę – do betlejemskiej szopy, do Jezusa. To Jego miłość pozwala nam mieć nadzieje na pokonanie wszystkich trudności, dodaje sił, umacnia w walce z życiowymi wichrami. Spektakl w swym przesłaniu uświadamia nam, w czym tkwi wartość człowieka, co jest w życiu ważne i co tak naprawdę znaczy Boże Narodzenie. Wskazuje autentyczne wartości i potrzeby ludzkie w świecie materializmu, konsumpcji, laicyzacji i liberalizmu, w którym człowieka gubi pogoń za przyjemnością i fałszywym wyobrażeniem szczęścia.
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei więźniom, tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie. (bł. Matka Teresa z Kalkuty).
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych
Wspólnym śpiewaniem kolęd rozpoczęła się 11 stycznia uroczystość rozdania nagród XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W konkursie tym nagrodę główną zdobył Daniel Gargała - uczeń klasy V, wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Magoń z klasy VIb, Kinga Szmuc - uczennica klasy Ib gimnazjum i Mikołaj Szmuc - klasa IIb gimnazjum. W konkursie udział wzięli gimnazjaliści Kinga Wąs z klasy Ib i Szymon Siłka - klasa Ia.
Z pewnością nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu jest możliwość podziwiania wykonanych szopek w Millenium Hall. Wystawa będzie trwać do 1lutego 2016 roku.
Autorom wykonanych prac gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sport w szkole
Jasełka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasełka 22.12.2015.
Nowy Rok!
VI Wojewódzki Przegląd Dziecięcej Twórczości Plastycznej ,,Kolędnicy - Wędrownicy" Krasne 2015
W XVI Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcej Twórczości Plastycznej ,,Kolędnicy - Wędrownicy" Krasne 2015, nagrodę zdobyła Weronika Bar - uczennica kl. IV, a nagrodę Grand Prix za szczególne walory plastyczne i wrażenia artystyczne otrzymała Dominika Czarnota uczennica kl. VI.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1578 artystów ze 122 placówek z terenu całego województwa podkarpackiego. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych i obejmował twórców w wieku od 6 do 15 lat.
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:- Justyna Błońska – artysta malarz,
- Paweł Sroka – artysta plastyk i scenograf,
- Aleksander Juszyński – artysta fotografik,
- Lidia Hajduk – sekretarz konkursu.
Kryteriami w ocenie złożonych prac były:- interpretacja tematu konkursu,
- oryginalność ujęcia tematu,
- walory artystyczne ( kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania),
- estetyka wykonania.
Pasowanie na czytelnika
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowanie na czytelnika 16 - 17.12.2015.
Jagoda Szmuc z klasy 0a laureatką Wojewódzkiego Konkursu ph. „Św. Hubert wzorem współczesnego ekologa”
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 0a „Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa”- nagroda dla Jagody Szmuc z 0a w konkursie wojewódzkim.
Zdrowo jem - więcej wiem etap II
W kolejnym etapie „Zdrowo jem, więcej wiem” wzięto pod rozwagę nadmierne spożycie soli i cukru w codziennej diecie. W czasie zajęć dzieci poznały skutki uboczne dla zdrowia, jakie niesie ze sobą spożywanie produktów zawierających dużą ilość soli i cukru. Dzieci brały udział w wielu ciekawych zajęciach, konkursach. Podczas zabaw towarzyszyła im „Cukrowa Wróżka”. Dzieci rozwiązywały zagadki o soli i cukrze, poznały różne rodzaje ww substancji, „tropiły” sól i cukier w różnych produktach, poznały te, które są najbardziej odpowiednie do spożycia, uzupełniały „Drzewo decyzyjne”, ukazując korzyści i ich brak związany z rezygnacją cukru i soli. Wzięły również udział w konkursie na „Najlepszy przepis na zdrowe słodycze”. Wszystkie opracowane przepisy zostały złożone w „Klasową Księgę Zdrowych Słodyczy”. W trakcie odbywanych zajęć dzieci samodzielnie przygotowały dla uczniów klas pierwszych i trzeciej „zdrowe słodycze”- szaszłyki i sałatkę owocową. Poczęstunek odbył się w salach lekcyjnych klas pierwszych i trzeciej. Na korytarzu szkolnym umieszczono tablicę edukacyjną dla całej społeczności szkolnej. Zawierała najważniejsze informacje na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z nadmiernym spożywaniem cukru i soli i nakłonienie uczniów do zmiany złych nawyków żywieniowych. Przewodnie hasło to: „Nie słodzimy, nie solimy, wybieramy witaminy” - cukier zastępujemy owocami, warzywami, a sól - ziołami.
Archiwum Aktualności