W piątek, 29 kwietnia 2016 r., przed rozpoczęciem długiego weekendu, w Zespole Szkół w Kraczkowej odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie tego dnia przybyli do szkoły w galowych strojach i uczestniczyli w patriotycznym apelu. Sala gimnastyczna udekorowana była flagami biało – czerwonymi. Ponad występującymi widniało godło Polski i napis: „3 Maja. Święto przeszłości – świętem dla nas” (za wystrój Sali odpowiedzialna była pani Małgorzata Tymińska – Łojko). Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, pod kierunkiem zespołu nauczycieli: Agaty Kargol, Aliny Maciuły, Alicji Malskiej i Krzysztofa Czyjta.
Program artystyczny miał na celu uświadomienie młodym Polakom, że „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości”. Był chwilą refleksji nad istotnymi wartościami. Przypomniał trzy ważne w historii Polski słowa: „Bóg, honor, Ojczyzna”. Uświadomił zebranym, że 3 maja 1791r. to dzień wolności dla Polaków, a nasi przodkowie, żyjący ponad dwieście lat temu, zrozumieli, co znaczy wolność. Program przybliżył w prosty, przystępny sposób główne postanowienia Konstytucji 3 Maja, atmosferę, w jakiej ją zatwierdzono i ogłoszono społeczeństwu. Na scenie pojawił się nawet król Stanisław August Poniatowski i złożył przysięgę. Uzupełnieniem montażu była prezentacja multimedialna. Na koniec wyjaśniono uczniom, że chociaż Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy, bo zlikwidowane zostało państwo polskie w wyniku rozbiorów, to dzięki Konstytucji odnieśliśmy zwycięstwo moralne i Polska weszła na drogę reform. Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Zadano też pytanie, jak dziś być prawdziwym Polakiem. Odpowiedzią były piękne patriotyczne wiersze i pieśni, w tym „Rota” zaśpiewana w postawie na baczność i piosenka Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”.
Ważne, by w dzisiejszych czasach przypominać chlubne karty naszej historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, które przez wieki pozwalały Polakom trwać przy swoich przekonaniach.